Guatr (TİROİD BEZİNİN BÜYÜMESİ)

Tiroid Bezinin Büyümesi

Tiroid Bezinin Büyümesi

Tiroid Bezinin Büyümesi (GUATR)

Boynun ön tarafında bulunan tiroid bezinin büyümesine guatr denir.Tiroid bezi vücut metobolizmasını düzenleyen bir hormon salgılar. Bu hormonun kandaki düzeyi önemlidir.Tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda (hipotiroidi) vücutta yaygın ödem, saçlarda kuruluk, zekanın ve soğuğa dayanıklılığın azalmasından başka sağırlık, kansızlık görülür. Kadınlarda adette bozulma görülür. Doğuştan hipertiroidi olan bebekler ise zekaca geri, hareketsiz, dilleri kocaman ve derileri kurudur.Erken doğduğunda tesbit edilmesiyle tedavisi mümkün olmaktadır.

Tiroid bezinin aşırı çalışması hipertiroidi olarak bilinir. Aşırı sinirlilik, terleme, çok yemek yenmesine rağmen zayıflama, çarpıntı gibi şikayetler bulunur.Buluğ çağında, gebelikte, menopoz döneminde tiroid hastalıklarında artma görülüyor. Kadınlık hormonlarının rol oynadığı bu dönemlerde tiroid hastalıklarının daha fazla olması hormonal bir etkiyi düşündürmektedir.

Guatr tedavisi edilmezse özellikle aşırı ya da az çalışanların tehlikeli bir duruma sokar. Guatr’ın bazı tipleri tekrar edebilir. O nedenle hastalar 6 ayda ya da senede bir kontrol edilmelidir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>