Grip Aşısı

Soğuk algınlığı ve nezlenin aksine vücutta çok ağır seyreden grip, insan sağlığında tüm sistemlere olumsuz etki edebildiği gibi beyni ve kalbi de etkilediği zaman ölümlere bile yol açabilir.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

Solunum yolu enfeksiyonlarının sık görüldüğü sonbahar ve kış aylarında grip aşısı yaptırarak riski en aza indirebilirsiniz. 2 ya da 3 hafta içinde etkili olmaya başlayan aşı, yaklaşık 6-12 ay süresince koruyucu oluyor. İnsan sağlığı açısından önemli olan grip aşısı, sonraki yıl koruyucu özelliğini yitirdiği için her yıl tekrarlanmalıdır. Özellikle risk grubunda olan kişilerin grip salgını başlamadan önce grip aşısı yaptırması gerekir. Aşının etkisi iki ya da üç haftalık sürede ortaya çıktığı için özellikle sonbahar aylarının ilk haftalarında aşı yaptırmak, sonraki dönemler açısından da koruyucu bir önlem olacaktır.

Sonbahar aylarının başlangıcında tek doz yapılan grip aşısı yeterli olacaktır. Daha önce hiç grip aşısı yapılmamış 8 yaşından küçük çocuklarda ise 4 hafta arayla ikinci doz aşı gerekir.

Grip Aşısı Kimlere Yapılmaz?

Ateşi 38 derecenin üstünde olan hasta kişilerde grip aşısı, ateş düştükten sonra yapılabilir. Grip aşısı, anne adaylarının ilk üç ayında yapılmaz. Altı aydan küçük bebeklerde de uygulanmaması gereken grip aşısı, yumurta ve tavuk proteinlerine alerjisi olan kişilere de yapılmaz.

Grip Aşısı Kimlere Yapılır?

Grip aşısı yapılması gereken birincil derecedeki risk gruplarının başında, 65 yaş üstündeki, özellikle huzur ve bakım evlerinde kalan kişiler gelir. Kalp damar hastalığı olan, akciğer, karaciğer ve böbrek hastaları ile romatizma, diyabet hastaları salgın başlamadan önce grip aşısı olmalıdır.

Endokrin sisteme ait hastalıkları olanlar ile bağışıklık sistemleri zayıflamış kanser hastaları, organ ve kemik iliği nakli yapılanlar da mutlaka grip aşısı yaptırmalıdır. Emziren anneler, 6 aydan büyük çocuklar ile uzun süreli aspirin tedavisi alan çocuklar ve gençler aşı olmalıdır.

Grip ve benzeri solunum yolları hastalıkları açısından birincil risk grubunda olanlar ile yakın temasta olan kişiler de ikincil risk grubunda oldukları için grip aşısı yaptırmalıdır. Doktor ya da hemşire gibi sağlık personeli, sık sık seyahat eden, yurt dışı seyahatlerde bulunan kişiler ve öğretmen, iş adamı, sporcu, asker, üretimde çalışanlar gibi gribin tıbbi ve ekonomik anlamda olumsuz etkilerinden korunmak isteyenler grip aşısı yaptırabilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>