Glutensiz Ekmek

Glutensiz Ekmek

Sağlık ve turizm sektörlerinde (hastane, otel, restoran, lokanta, cafe vs. yerlerde) büyük ve küçük iletmelerde son dönemde aktüğelliğinin zirvesinde yer almış glutensiz ürünler ve ilk önce hayatımızdaki en önemli yerini alan glutensiz ekmek sağlıklı ve kaliteli yaşamın vazgeçilmez unsuru olarak dünya çapında halk tarafından büyük sevgiyle ve güvenle tüketilmektedir.

İthal glutensiz ekmekler MAP paketlerinde (MAP teknolojisi ile üretilmiş) ambalajlanmış halde satışa çıkarılıyor. Burada önemli nokta – PP (Polypropilen) kap içerisindeki havanın vakum metoduyla emilerek yerine özel oarak karıştırılmış ve yine atmosferde bulunan gazların doldurulması ve daha sonra şeffaf ürün tamamen dış atmosfer ortamından ayıran ve ürün doğal görnümüyle net olarak gösterebilen filmlerle yapıştırma (SEaling) metodu ile kapatılmasıdır.

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?
Günümüzdeki yorumuyla ilk 1888’de tanımlanan çölyak hastalığı (glutene duyarlı ince bağırsak hasttalığı), genetik ve evrensel faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkan, immunolojik ve multifaktriyel bir hastalıktır. Genetik olarak yatkın bireylerin gluten içeren buğday, arpa, çavdar ve yulaflı gıdaları almaları, yaşamın herhangi bir anında, önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Bu nedenle, çölyak bir çocukluk çağı hastalığı değildir. Glutenli gıdanın ilk verildiği günlerde başlayabilecekleri gibi 80 yaşında bile bilinmeyen nedenlerle aniden ortaya çıkabilir. Çölyaklı bireyler çok silik klinik tablolardan ölüme kadar değişen geniş bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır. Tanı gecikmesi boy kısalığı, bağırsak kanseri, kemik erimesi, diyabet gibi farklı hastalıklara yol açabilmektedir. Bu hastalığın tek tedavi yöntemi yaşam boyu glutensiz beslenmektir. İlaç tedavisi yoktur. Kuralına uygun bir diyet normal sürede ve sağlıklı bir yaşam sağlamaktadır. Çölyaklı bireyler için tanı konma aşamasında tıp camiası, tanıdan sonra ise gıda sektörü çok önemli ve yaşamsal roller oynamaktadır.

Çölyak hastalığı, günümüzde, dünyada en sık görülen kronik hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde sıklığı ile ilgili yeterli çalışma yoktur, ancak tıp çevrelerimizce 300-500’de bir olduğu tahmin edilmektedir.

GLUTEN NEDİR?
Gluten buğdayda bulunan bir proteindir. Çölyak hastalarına zararlı olan benzer proteinler çavdar, arpa ve bazen de yulafta bulunur. Buğday, çavdar ve arpa glutensiz diyetlerde yer almaz. Yulaf dikkatli tıbbi ve dietetik denetim altında kullanılabilir.

GLUTENSİZ BİR DİYETE NASIL BAŞLANIR?
Çölyak hastalığı en yaygın kronik bağırsak hastalığıdır ve henüz çok iyi bilinmemektedir. Uzun yıllar boyunca bir çocuk hastalığı olarak bilinmiştir. Şimdi çölyak hastalığının her yaşta ortaya çıkabileceği açıkça bilinmektedir. Yetişkinlerde teşhis edildiğinde tam tedavi zor olabilir. Çölyak hastası olmaya genetik bir eğiliminizin olmasından ötürü çocukluğunuzda veya gençliğinizde sağlık sorunları yaşamış olabilirsiniz. Bundan bir kaçış yok, bu sizin bir parçanız, tıpkı gözlerinizin rengi gibi.

GLUTENSİZ EKMEK
Çölyak ve fenilketonuri hastaları, gluten alerjisi nedeniyle buğday, arpa, yulaf ve çavdarlı ekmek yiyemiyor. Ömür boyu diyet yapmak zorunda olan hastalara müjdeli haber geçen yıl geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kent Ekmek fabrikası glutensiz ekmek üretmeye başladı. Büyük bir titizlikle hazırlanan ekmekler, 35 ilde 105 noktaya gönderiliyor.

Glutensiz ekmek için 0 800 415 53 68 nolu tüketici danışma hattına başvurularak Türkiye’nin her yerinden sipariş verilebilir. Piyasa değeri 13 lira olan, 450 gram ağırlığındaki glutensiz ekmekler, 75 kuruşa satışa sunuluyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>