Gizli Şaşılık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gizli Şaşılık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

ŞAŞILIK
Şaşılık, görme bozukluklarından, kas anomalilerinden veya felçlerinden kaynaklanır. Büyüklerde de yüksek tansiyon, şeker hastalığı, damar hastalığı olan kişilerde veya çarpma ve kazalara bağlı olarak oluşabilir. Kas felçlerine bağlı olmadan oluşan şaşılıkların birçok nedeni olabilir. Yüksek hipermetropi, miyopi veya astigmatizma bebekte her iki gözde veya tek gözde kaymaya neden olabilir. Gebelikte geçirilen hastalıklar, zor doğum, erken ve düşük kilolu doğum, bebekte görme problemlerine ve buna bağlı gözde şaşılığa yol açabilir. Ailesel yatkınlık şaşılıkta rol oynar. Ailede gözünde kayma olan varsa bebekler muayene edilmelidir, kayma her zaman ortaya çıkmayabilir ama ateşli bir hastalık veya bir yerden düşme sonrası şaşılık başlar. Beyni ilgilendiren bazı hastalıklar şaşılıkla karşımıza çıkabilir. Bir de çok önemli olarak bazı tümörler sadece gözde kayma ile kendini gösterebilir.

Şaşılık nedir?
Şaşılık gözlerin paralelliğinin bozulması durumudur. Organlarımız içinde hareket yönünden en mükemmel özeliklerle donatılmış olanı gözlerimizdir. Gözün hareketini gözün dışına yapışan kaslar sağlar. Her bir gözde 6 adet kas bulunur;

• İÇ REKTUS
• DIŞ REKTUS
• ÜST REKTUS
• ALT REKTUS
• ALT OBLİKLER
• ÜST OBLİKLER
Bu kaslar gözleri uyum içinde hareket ettirerek devamlı birlikte odaklanmayı sağlarlar. Bu kasların bir veya birkaçının görevini iyi yapamaması durumunda şaşılık meydana gelir. Bebeklerde ilk 3 ayda ara sıra olan göz kaymaları normaldir. Çünkü bu döneme kadar bebekler gözlerini parallel tutan her iki gözüyle algılama yeteneğini geliştirmemişlerdir. Daha sonra olan kaymalar mutlaka göz hekimince değerlendirilmelidir.

Şaşılık Çeşitleri

Şaşılıklar gözlerin kaydığı yönlere göre adlandırılır.

İçe şaşılık ( Ezotropya )
Dışa şaşılık ( Ekzotropya )
Yukarıya şaşılık ( Hipertropya )
Aşağıya şaşılık ( Hipotropya )

Bu sınıflandırmanın dışında kalan özel şaşılık tipleri de vardır;

Erişkin yaşlarda görülen şaşılık
Erişkin çağda ortaya çıkan şaşılıklar ise göz hareketlerini yöneten sinirlerde çeşitli sebeplerle (travma, diabet, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, çeşitli enfeksiyonlar, tümörler veya zehirlenmeler) meydana gelebilir. Öncelikle nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Genellikle çift görme şikâyetinin de olduğu bu kaymalarda belirli bir süreyi takiben cerrahi gerekebilir. Şaşılık tedavisinde gözlük kullanımının yanı sıra özel aletlerle yapılan ortopedik tedavi, kapama tedavisi, çeşitli damlalarla medikal tedavi ve cerrahi tedavi uygulanabilir.

Gizli Şaşılık
Gizli şaşılık gözlerden biri kapatılınca ortaya çıkan şaşılıktır. Toplumda gizli kayma oldukça sık olarak görülür. Her iki göz açıkken birleştirici bir mekanizma ile beyin gözlerin paralel durmasını sağlar. Ancak gözlerden biri kapatıldığında bu mekanizma bozulur ve kapatılan gözde kayma oluşur.

Hasta genellikle kaymanın farkında değildir ve gözlerde yorgunluk hissi, kızarıklık, ağrı, kuruluk hissi ve baş ağrısı gibi şikâyetlerle başvurur. Eğer hastada bir görme kusuru da var ise bu şikayetler daha erken ortaya çıkar. Özellikle yakın okuma sonrasında hasta baş ağrısından şikayetçi olur.
Gizli şaşılık uygun gözlükler ve ortoptik (aletlerle) egzersizlerle tedavi edilebilir.

Şaşılık, genellikle dışarıdan bakıldığında fark edilen bir göz hastalığıdır. Gizli şaşılık ise ancak bir uzman kontrolünde teşhis edilebiliyor. Bir çok çocuğu tehdit eden bu durumun, ebeveynler tarafından fark edilebilecek birkaç belirtisi bulunuyor. Göz hastalıkları uzmanı Dr. Cüneyt Karaarslan hastalığın belirtileri hakkında şu bilgileri veriyor:

“Genellikle çocuğun televizyona çok yakın durması ve baş boyun pozisyonu dediğimiz tarzda bir şeylere kendini odaklamaya çalışması gizli bir şaşılığın belirtisidir. Çocuk kayan tarafa doğru bu şekilde böyle başını kasarak bakar ve odaklamak için de hafif gözünü kaydırarak şu şekilde bakar ki kaymayı telafi edebilsin.”

Genel kanaatin aksine, şaşılık tedavisine başlamak için 18 yaşını beklemek gerekmiyor. Aksine, geciktirilen tedavi, kalıcı görme bozukluğuna neden oluyor. Dr. Karaarslan bu konuda ebeveynlerini erken teşhisin önemini, “Tedavi ederek görmesini toparladığımız zaman, kalıcı bir görme hasarı oluşmuyor. Fakat kayan göze hiç bir şekilde müdahale edilmezse tam görme noktası dediğimiz maküla gelişmeyeceği için kalıcı bir görme problemi göz tembelliği dediğimiz şey gerçekleşiyor.” sözleriyle vurguladı. Şaşılığın dış müdahalelerle düzelmediği durumlarda, ameliyat kaçınılmaz oluyor. Ama Şaşılık ameliyatı belli bir yaşa gelmeden yapılması gerekiyor. Bu da ortalama 7 yaşına tekabül ediyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>