Gıda Zehirlenmesine Dikkat

Hayatımızın vazgeçilmez protein kaynakları, Et, balık, tavuk, yumurta özellikle yazın doğru saklanmadığında çabucak bozulup, zehirlenmeye sebep oluyor.
Türkiye’de her yıl yaklaşık 9 bin kişi gıda zehirlenmesine maruz kalıyor. Gıdaların satın alınmasından tüketilmesine, pişirilmesinden saklanmasına kadar her aşamada hijyene büyük önem verilmeli.
Hayvansal gıdaların renginin parlak olması, su salmamış  ve kötü kokmaması gerekiyor.
Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Hülya Yılmaz ,”Et tavuk gibi ürünlerin 2 derece ve altında, yumurtanın 5-12 gibi, taze sebze ve meyvelerin 10 derece gibi sıcaklıklarda satışa sunulması lazım. Bu soğuk zincir kırılırsa gıdalarda mikroorganizma ürer” diyor.
Yemek yendikten sonra kusma, halsizlik, ishal gibi belirtiler gıda zehirlenmesine işaret edebilir.
Zehirlenme basit müdahalelerle atlatılabilir.
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülgün Akkoçlu, “Evde bol sıvı alarak, ıstırahatle, yediğimiz gıdalara dikkat edilerek, çay kahve patates pirinç lapası, yoğurt az yağlı peynir kızarmış ekmek şeklinde olabilir” diye konuştu.
Hastanın şikayetlerinde azalma gözlenmiyorsa mutlaka doktora başvurulmalı.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>