Genital Siğil Yakma İşlemi

Korunmasız cinsel ilişki nedeniyle ortaya çıkan genital siğil, uzun zaman vücutta belirti göstermez. İlişkiden sonra ortalama 8 hafta içinde görülmeye başlayıp yaygınlaşan ve çeşitli tedavi yöntemleri ile yok edilebilen genital siğil, tedavide geç kalınması durumunda kansere dönüşme riski taşımaktadır.

Genital siğil tedavisine en hızlı yanıt veren yöntem, koterizasyon adı verilen yakma işlemidir.

İz kalma oranının çok az olduğu genital siğil yakma işlemi tekniği uygulanırken, siğilin bulunduğu bölgeye ve yaygınlığına göre anestezi ihtiyacı olabilir. Başka noktalardan çıkan lezyonlar olursa koterizasyon işlemi tekrar gerekebilir.

Genital siğil yakma işleminde uygulama gereken bölgeye, minimum 2000 volt ve 100-1000 miliamper akım kullanılarak termal hasar sonucu tahrip edilir.

Koter cihazının negatif poları yatar pozisyondaki hastanın cildine değecek şekilde kalçasının altına yerleştirilir.

Az sayıdaki genital siğil için hastaya lokal anestesi uygulanır. Genel anestezi ise çok sayıda ve yaygın olarak görüldüğünde uygulanır.

Antiseptik solüsyon ile silinen genital bölgede anestezi sağlanarak, genital siğiller koter kalemi ile tek tek yakılır. İşlem bittikten sonra antiseptik solüsyon bu aşamada tekrarlanır. Ardından bölgeye koruyucu krem uygulanarak, genital bölgenin daha sonraki bakımının nasıl olması gerektiği, hangi krem, antibiyotik ve ağrı kesicinin kullanılacağı hastaya anlatılır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>