Genç Kız Sığınma Evleri

genç kız sığınma evleri

Genç kız sığınma evleri aile içi cinsel tacize uğramış şiddete maruz kalmış  olmaları nedeniyle veya  18 yaşına geldikten yetiştirme yurtlarından ayrılmak zorunda bırakılan genç kızlarımıza sahip çıkıyor .Genç kız sığınma evi ne yazık ki Türkiye ‘de bir ilk .

Şiddete uğrayan kadınların sığınacakları kadın sığınma evlerinde önemli bir mesafe kaydeden ülkemiz, yetiştirme yurtlarında kalan, bakım ve himayesi sağlanan genç kızlarımızın yurtlarla ilişkisi kesildikten sonra onların sığınacağı evler söz konusu olduğunda sınıfta kalıyor maalesef.

Öz babası öz ağabeyi tarafından ensest ilişkiye zorlanan   genç kızlar çoğunlukta ve yasaların saçma kısıtlamaları nedeniyle 18 yaşından sonra yetiştirme yurtlarından  ayrılmak zorunda bırakılan genç kızlar sokağa mahkum ediliyor. Bu kızlar zaten aileleri tarafından dışlanmış, ailesi olsa bile baba alkolik, boşanmış ve aileleri tarafından kabul edilmeyen çocuklar. Onlara bir an önce sahip çıkılması gerek, bu konuda devlet sınıfta kalmamalı her türlü maddi  desteği sağlamak çok zor değil, ayrıca meslek edindirme kursları açarak genç kızlarımızın meslek kazanmaları sağlanabilir.  Hastanelerden  psikolojik destek amacıyla psikiyatr destek verilebilir.

Aslında hepsinin acısı aynı ve hepsi ortak bir paydada buluşuyor , bu şekilde birbirlerini dinleyen dertlerine ortak olan kızlar bu şekilde hayata tutunmaya çalışıyor. Sığınma evi onlar için evde daha öte. Öylesine benimsemişler ki bu evleri evlerin işlerini yaptıktan sonra meslek edinmek için meslek eğitim kurslarına gidiyorlar.  Bu genç kızların bu halde olmalarının faili meçhulü olan  ise devlet ve bizleriz .  Bunun için de bir an önce destek verilip ; buradaki kızlarımıza sahip çıkmamız lazım. Bu şekilde onları sokağa terk etmemiz büyük bir vicdansızlık olacaktır.
Destek vermek isteyenler için derneğin numaraları:   +90 216 474 52 6, 90 535 662 89 35 ( Uğur İllhan )

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>