Gebelikten Korunma Yolları

Gebelikten korunmanın yegane amacı aile planlamasıdır. Aile planlaması ise istenilen vakitlerde istenilen sayıda çocuk sahibi olmaktadır. Her bireyin istediği kadar çocuğa sahip olma hakkı vardır fakat çocukların büyüme sürecinde bakımlarının en etkin şekilde gerçekleştirebilmek yegane sorundur. Bu yüzden çiftlerin maddi ve manevi olanakları doğrultusunda en uygun sayıda çocuk sahibi olmaları önerilir.
Ayrıca aşırı sıklıkla çocuk sahibi olmak hem annenin hemde çocukların sağlıklarında ciddi sorunlar yaratmaktadır. Bu tip doğumlar anne ve çocuk ölümleri riskinide aşırı oranda artırmaktadır.
Modern tıpın gelişmesi ile bireylerin sağlıksal ve bedensel özelliklerine göre birçok etkili yöntem mevcuttur. Bireylerin sağlık geçmişleri ile hekime başvurarak en uygun korunma yöntemini belirlemesi önerilir.
İşte bazı korunma yöntemleri ;

1. KADIN TÜPLERİNİN (yumurta kanallarının) BAĞLANMASI :  Tüp ligasyonu adı verilen yöntem artık çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler için uygundur. Cinsel istek,doyum ve adet düzeninde hiç bir zarar vermez. Geri dönüşü yoktur ve evli çiftler için eşin imzalı onayı gerekir.

2. ERKEK KANALLARININ (sperm kanallarının) BAĞLANMASI : Vazektomi adı verilen yöntemle spermlerin meni sıvısına ulaşması engellenir. Cinsel istekte azalma gibi kalıcı ve sağlıksal hasara neden olmaz. Geri dönüşü yoktur ve evli çiftler için eşin imzalı onayı gerekir.

3. DOĞUM KONTROL HAPLARI : Günde 1 adet alındığı takdirde çok etkili olan yöntem %99.9 oranında başarılıdır. Kadında yumurtlamayı ve döllenmeyi önler. Ayrıca rahim ve yumurtalık kanserine karşı koruyucu özelliği vardır. Adet dönemini düzene sokar ve ağrı ve miktarını azaltır.Kansızlığa karşı düzenleyici etkisi vardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı etkili değildir.

4. AYLIK VE ÜÇ AYLIK İĞNE : Çeşidine göre ayda bir yada üç ayda bir yapılır. Kas enjeksiyonu yoluyla uygulanır. Doğru kullanımında çok etkili olur. Kadının yaşına ve gebelik durumuna göre dikkat edilmelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

5. ERTESİ GÜN HAPLARI : Doğum kontrol yöntemlerinden biri değildir. Korunmanın yapılmadığı ilişkilerden sonra 72 saat içinde alınması ve olası en erken zamanda alınması başarı oranını yükseltir. Aşırı östrojen içidiğinden sağlık problemlerine sebep verebilir ve yan etkileri gözlenebilir.Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

6. RAHİM İÇİ ARAÇ (spiral) : Rahim içine yerleştiren plastik yada bakır araçlardır. Özelliklerine göre 10 yıla kadar koruma sağlayabilir. Çıkartıldıktan sonra tekrar gebe kalınabilir. Emzireye etkisi olmadığından yeni annelerde kullanabilir. Ekonomik bir yöntemdir. Ancak kullanan bayanın hijyen konusunda dikkatli olması halinde enfeksiyon görülmez. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

7. PREZERVATİF (kondom, kılıf) : Erkeklerin cinsel organlarına taktıkları lateks yada poliüretandan üretilmiş kılıftır. Ekonomik ve ergonomiktir. Meni içindeki spermlerin kadın vajinasına ulaşmasına engel olur. Düzgün kullanımında çok etkilidir ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korur.

8. FEMİDOM (kadın için prezervatif) : Kadınların cinsel organına takılan kılıf ile erkek menisinin vajinaya ulaşımı engellenir. Hem gebelik konusunda hemde cinsel yolla ulaşa hastalıklar konusunda çok etkilidir. İnce ve hassas yapısı ile cinsel birleşme sırasında hiçbir sıkıntı yaşatmaz. İlk kullanımı zor olabilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>