Gebelikte Yaşanan Sorunlar

Gebelik kadınların hem en mutlu hem de en sıkıntılı dönemlerinden biridir. Anne adayı bebeğini kucağına alacağı günü hayal ederken bu bekleyiş içinde birçok sağlık problemide yaşayabilir.

Kabızlık: Gebelik hormonları bağırsak hormonlarının yavaşlamasına neden olur. Tuvalete az çıkılması gebelikte hemen hemen her bayanın yaşadığı bir sorundur. Bol miktarda lifli gıda, meyve,sebze tüketilmesi ve bol bol su içilmesi yardımcı olabilir.

Baş ağrısı: Erken dönemlerde rastlanır. Sinüzit ve görme bozukluğuna bağlı olabilir. Fakat çoğu zaman nedeni bilinmemektedir. İstirahat etmek ve açık havaya çıkmak iyi gelebilir.

Gebelik maskesi: Gebelik hormonları dudak ve göz çevresinde oluşan renk değişikliğidir. Kloazma da denir. Direkt güneş ışığından uzak durulmalıdır.

Bulantı: Gebeliğin başlarında hormonların etkisiyle bulantı ve kusma olabilir. Anne adayı yataktan yavaş kalkmalı, keskin kokulardan uzak durmalı, yemeği sık sık ve az yemelidir.

Yorgunluk: Gebeliğin ilk 3-4 ayında anne adayları çok yorgun hissedebilir. Bunun çözümü düzenli uyumak ve bol bol dinlenmektir. Sadece ilk aylarda değil tüm gebelik boyunca anne adayı kendine vakit ayırıp dinlenmelidir.

Nefes almada güçlük: Özellikle gebeliğin son aylarında bebek karında çok yer kapladığı için anne adayının nefes alması güçleşebilir. Bebek diyafram kasına baskı yapar. Hergün derin nefes egzersizleri yapmak iyi gelebilir.

İdrara sık çıkma: Uterus yakınında bulunan mesaneye baskı yapar ve az miktarda biriken idrar bile idrar yapma hissi yaratır. Gebeliğin son aylarına doğru bu şikayet artabilir. İdrar geldiğinde asla bekletilmemelidir.

Aşerme: Genellikle gebeliğin ilk 3-4 ayında görülür. Aşermeye pika da denir. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında anne adayı kil, toprak vs yemek isteyebilir. Bu durum demir eksikliği ve aneminin habercisi de olabilir.

Varisler: Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde uterusun ana toplar damarlara basınç uygulaması bu damarları dahada belirginleştirir ve ortaya çıkarır. Anne adayı ayakta uzun süre durmamalı yatarken ayaklarını vücudundan daha yüksek konumda tutmalıdır.

Akıntı: Artan hormonların etkisiyle koyu kıvamlı ve açık renkli akıntılar oluşabilir. Akıntı kötü kokmuyorsa, beyazsa, idrar yaparken yanma ve kaşıntı oluşturmuyorsa fizyolojik bir akıntı olabilir. Bu özelliklerin aksi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>