Gebelikte İlaç Kullanımı

Yapılan araştırmalara göre gebe kadınların reçetesiz ilaçlar dışından ortalama üç adet ilaç kullandıkları tespit edilmiştir. Alınan ilaçların küçük bir kısmının bebeğe direk zarar veriyor olmasına rağmen bir kısmınında dolaylı olarak zarar veriyor olması ilaç kullanımı konusunda çok dikkatli olmayı gerektiriyor.
Gebelik sırasında tercihen ilaç kullanılmaması önerilir. Özellikle ilk üç ayın önemi sebebiyle ilk önce doğal tedavi yollarına başvurulmalıdır. Tedavi olunamadığı takdirde hekim gözetimi altında ilaç kullanılmalıdır.
İlaçlar konusunda gebelik esnasında zararlarına göre bir sınıflandırma mevcuttur ve bu sınıflandırmaya hekiminiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz. A kategorisi gebelik sırasında hiçbir zararı olmayan ilaçlardır (dozajı ayarlanmış vitaminler gibi). B kategori ilaçlar gebelik sırasında kullanımı büyük riskler içermeyen ilaçlardır ve doktor kontrolünde alınmaları gerekir (enfeksiyon için penisilin kullanımı gibi). C tipi ilaçlar zararları kesinleşmemiş ilaçlardır ve hayvanlar üzerinde ki deneylerde zarar olasılığı gözlemleşmiş ilaçlardır. D kategorisinde ki ilaçlar bebek için risk oluşturur ancak ve ancak annenin sağlığı için alınması gereken durumlarda alınması gerekir (epilepsi ilaçları gibi). Ve son olarak X kategorisindeki ilaçlar gebelik sırasında kesinlikle alınmaması gereken ilaçlardır.
Antibiyotik kullanımı gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna ve dozajına göre değerlendirilmelidir. Hekim kontrolünde alınması gerekmektedir.
Asprin kullanımının düşük dozda kullanımının (günde 80 mg) hiçbir zararının olmadığı kanıtlanmıştır. Aşırı dozun yapısal zararları da kanıtlandığından yüksek doz kullanınları için de hekime başvurulması zorunludur.
Ayrıca baba adaylarının da gebelik öncesi kullandıkları ilaçların sperm yapılarına zarar verdiği yada meni ile anne rahmine geçerek plesentaya yada bebeğe zararı kanıtlanmıştır. Bu yüzden çocuk sahibi olmaya karar vermiş çiftleri o zamandan gebeliğe kadar olan süreçte aldıkları ilaçlar da çok önemlidir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>