Gebelik Zehirlenmesine Detaylı Ultrason İle Erken Teşhis Edilebilir

Gebelik Zehirlenmesine Detaylı Ultrason İle Erken Teşhis Edilebilir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kıyak, “Erken teşhis, gebelik zehirlenmelerine karşı erken önlem alınması ve tedavi sürecinin olumlu sonuçlanması açısından önem taşıyor” dedi.

 

Tekirdağ Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Birol Kıyak, “Detaylı ultrason ile gebelik zehirlenmesi riski yüksek olan gebelikleri önceden tespit edip 24. haftada gebeliği takip eden doktoru uyarıyoruz. Erken teşhis, gebelik zehirlenmelerine karşı erken önlem alınması ve tedavi sürecinin olumlu sonuçlanması açısından önem taşıyor” dedi.
Kıyak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastane bünyesinde tanısal üst düzey ultrasonografi cihazının kasım ayında hizmete girdiğini söyledi.
Cihaz ile detaylı ultrason yapılabildiğini ve anne karnındaki bebekte ve annede oluşabilecek birçok hastalığa bu uygulama ile birlikte erken teşhis konulabileceğini belirten Kıyak, “Gebelikte, bebeklerdeki yapısal bozuklukları ultrasonografi ile saptayabiliyoruz. Özellikle 11-14 haftalık gebeliklerde detaylı ultrasonografi yapmanın önemi büyük.  Bu gebelik haftasında, bebeklerin ense kalınlığını ölçerek kalp anomalisi ve genetik hastalıkları erken teşhis edebiliyoruz” diye konuştu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>