Gebelik Yaşı ve Doğum Tarihini Hesaplama

18- 35 yaş bir kadının hamile kalması için en uygun dönemdir. Bu dönemlerde vücud gelişimini tamamlamış ve gebe kalmaya hazır duruma geçmiştir.

Gebelik ne zaman başlar?

0 – 8.hafta

Gebelik erkek speriminin yumurtalıklara girip döllenmesi ile başlar. Bu tarihten 8. hafta sonuna kadarki dönem ebroyonik dönem olarak adlandırılır.  

8.hafta – Doğum

Bu dönem ise fetal dönem olarak bilinir. 8.haftadan doğuma kadar geçen süredir.

 

Gebelik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Gebelik yaşı ilişkiye girildiği gün baz alınarak hesaplanmaz. Gebelik yaşı son adet kanamasının ilk günü sayılarak hesaplanır ve ay kullanılmaz. İnlarda gebelik süresi 280 gündür.

Buda 40 hafta demektir. Gebelik hafta hafta hesalanır.

 

Doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Doğum tarihi negele yöntemi ile kolayca hesaplanabilmektedir. Bu yönteme göre gebeliğinizin başlangıcına 7 gün ekleyin ve 3 ay çıkartın. Yalnız unutmamanız gereken gebelik başlangıcı olarak, ilişkiye girilen gün değil, o dönemin son adet kanamasının ilk günü almanız gerekmektedir.

 

Örnek verecek olursak. Gebelik başlangıç tarihi 10 Ocak bir kadının doğum tarihini bulmak için ilk olarak 7 ekleriz, 17 Ocak. Bu tarihden 3 ay geriye geldiğimizde 17 Ekim olur. Yani 10 Ocakda hamile kalan bir bayan 3 Ekim de doğum yapacaktır.

38-42 haftalık doğumlar normal doğum olarak kabul edilir. 38 haftadan önce doğan bebekler preferm, 42 haftadan sonra doğan bebekler ise postterm olarak isimlendirilir. Prematürite ise bebeğin gelişimini ifade eden bir terimdir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>