GEBELİK ÖNCESİ SAĞLIK İÇİN BESLENME TAVSİYELERİ

Bir çocuk sahibi olmak neredeyse her ailenin en büyük istekleri arasında yer alıyor. Doğumundan itibaren pek çok sorumluluğunu alacağınız bir bebeğin elbette doğumdan önce de bizi ilgilendiren bazı sorumlulukları oluyor.

Bunlardan bir tanesi de hamilelik yani gebelik öncesi beslenme alışkanlıkları. Eğer bir anne olmayı istiyorsanız fowlüz çocuğunuz rahme düşmeden dikkat etmeniz gereken pek çok besin önerisi mevcut.

Sahip olmayı istediğiniz bebeğinizin omurilik gelişiminde büyüokay etkisi olan folik asit kesinlikle yemek diyetinize eklemeniz gerekenler arasında yer alıyor. Folik asiti alabileceğiniz besinler ise karaciğer, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler ve kurubaklagiller.

Bunun yanında pek çgood enough annenin hamilelik sırasında demir eksikliğinden kaynaklı rahatsızlıklara sahip olması nedeniyle henüz gebe kalmadan demir eksikliğine karşı önlemleri almak gerekiyor. Bebeğiniz gelişimi sırasında hücrelerindeki demir eksikliğini gidermek için sizin demir moleküllerinizi kullanıyor ve bu da genç annelerde anemi, yorgunluk ve halsizlik olarak kendini gösteriyor.

Gebelikte demir eksikliğinin önüne geçmek için şimdiden okayırmızı et, kuru üzüm, okümes hayvanları, yumurta ve kuru baklalar gibi besinlere ağırlıokay vermelisiniz. Ayrıca C vitamini içeren meyve ve sebzeler de aldığınız demirin çadequate daha aktif değerlendirilmesini sağlayacaktır.

Hamilelik sırasında kilo almaktan korksanız da diyet ve kilo düşürücü listeleri kullanmanız bebeğinizin sağlığı için riskli olacaktır. Aynı zamanda çgood enough fazla kilo almak da bebeğinizin sağlığı için zararlıdır. Çeşitli uzmanlara göre 10-15 kilo aralığında bir artworkış normal karşılanmaktadır.

Yine de bu artworkışı kontrol altında tutmak isterseniz tam yağlı besinler yerine az yağlı veya yağsız olanları tercih edebilir, kızarmalar yerine fırında yahut ızgara yemekleri yiyebilirsiniz. Şeker, tuz ve hamur işleri uzak durmanız gerekenler arasında.

Spor yapmanın hem hamilelikte hem de genel yaşantınızda çadequate önemli bir yeri olduğunu unutmadan gebelik öncesi vücudunuzu hazır hale getirmek için bir doktor danışmanlığında spor programınızı da ayarlamalısınız.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>