Gebelik Durumunda Gelişen Belirtiler

Hamileliğin ilk dönemlerinde görülen belirtiler ile birlikte bayanların bedenlerinde bazı değişiklikler yaşanmaya başlar. Gebelik belirtilerine dikkat ederek, her ay “acaba bu defa hamile miyim?” diye düşünmekten kurtulabilirsiniz. Sizler de hamilelik belirtilerini vücudunuzda takip edin. Ardından bir kadın doğum uzmanına başvurmayı da ihmal etmeyin.

Adet döneminizin gecikmesi hamilelikte ortaya çıkan ilk belirtilerden biridir.

Meme ucunda koyulaşma, karıncalanma hissi, memede hassasiyet ve dolgunluk olması da gebelik belirtileri arasındadır.

Hamileliğin ilk aşamalarında karnın alt kısmında bazen hassasiyet hissedilir, dolgunluk ya da şişkinlik de gebelik belirtisi olarak görülebilir.

Baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma olarak görülen vakalar da muhtemel bir gebeliğin habercisidir.

Uyuma isteği, yorgunluk, halsizlik hissi gebeliğin ilk dönemlerinde sıkça görülür.

Vajinal salgılar artar ve sık idrara çıkılırsa, bel ve kasıklarda ağrılar oluşursa bir kadın doğum uzmanının kontrol etmesi gerekebilir.

Gebelik hormonlarının, östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanma miktarının artması nedeniyle oluşan belirtiler, hamilelik oluştuğu anda görülen belirtilerdir. Vücudun gebeliğe hazır olması ve bebeğin gelişmesi için kadın vücudunda hamileliğin neden olduğu fizyolojik ve hormonal değişiklikler oluşur. Hamileliğin oluşması hakkında kesin tanı konması için gebelik testi yapılmalı ve ultrason ile gebelik durumu takip edilmelidir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>