Gebelik Döneminde Egzersiz

Gebelik döneminde egzersiz yapmak isteyen anne adaylarının dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Çünkü tüm anne adayları aynı egzersizleri yapamayabilir, hamile bayanın ve doğacak bebeğinin sağlık durumları da bu noktada önem taşır.

Daha önceki gebelik dönemlerinde yaşanan problemler varsa ya da hamile kalmadan önce çeşitli kalp ve solunum yolları hastalıkları yaşanmış ise bu anne adaylarının egzersiz hareketleri kısıtlı olmalıdır.

Düzenli olarak egzersiz yapan anne adayının, günlük kalori ve sıvı ihtiyacı belirlenerek bu ihtiyacı karşılanmalıdır. Günlük sıvı alımının yetersiz olduğunu gösteren ipucu, anne adayının koyu sarı renkte bir idrar çıkarmasıdır.

Herhangi bir sağlık sorunu yoksa, anne adayı formda kalmak için düzenli olarak yorucu olmayan egzersizler yapmalıdır. Egzersiz öncesi birkaç dakika yürüyerek ve hafif hareketler, gerilmeler yaparak vücudunuzu egzersiz için ısıtabilir, kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Böylece ani burkulma ve krampları önleyebilirsiniz.

Egzersiz sırasında çok fazla ısınma ve terleme hem anne adayına hem de bebeğine zarar verebilir. Vücutta fazla ısınma hissedildiğinde egzersize ara verilmelidir.

Hamilelikte egzersiz yapmak, normal konuşmanızı etkileyecek ya da nefes nefese kalmanıza sebep olacak düzeydeyse, ağır hareketlerden kaçının. Nabız atışlarınız da fazla yükseldiyse yine egzersize ara vermekte ve ağır egzersizden uzak durmakta fayda vardır.

Gebeliğin ikinci yarısından itibaren vücudunuzu zorlamamaya dikkat etmelisiniz. Dengenizi sağlamakta zorlanabileceğiniz bu dönemde ağır egzersizden mutlaka uzak durmalısınız.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>