Fazla Oturmak Erken Öldürüyor

fazla oturmak zarar

Yapılan araştırma sonucu, günde 3 saatten az oturmanın insan ömrünü yaklaşık 2 yıl uzatabileceği belirtildi.
Araştırmada ABD, Kanada, Avustralya ve İskoçya’da son yıllarda yayımlanan hareketsiz yaşamla ilgili makalelerin sonuçları değerlendirildi.
Araştırmaya katılanlar, 3 saatten az, 3-6 saat ve 6 saatten fazla hareketsiz kalma ile televizyon izleme sürelerine göre  sınıflandırıldı.
2005-2006’da 18 yaşın üzerindeki Amerikalıların katıldığı ve daha sonra 2009-2010’da tekrarlanan araştırmalar, televizyon karşısında geçirilen sürenin günde 2 saate indirgenmesinin ömrü 1 yıl 3 ay uzatabileceğini ortaya koydu.
ABD Kanser Birliği tarafından yapılan, 123 bin 216 kişinin katıldığı, 2010 yılında yayımlanan araştırmalardan birinin, günde 6 saatten fazla hareketsiz kalanların ölüm riskinin, günde 3 saatten az hareketsiz kalanlardan yüzde 20 daha yüksek olduğunu gösterdiğini  belirtti.
Erkeklerde ölüm riskinin yüzde 17, kadınlarda ise yüzde 37 olduğu açıklandı.
Fazla oturmanın bacak kaslarını hareketsiz bıraktığını ve dolayısıyla kandaki şeker ve yağ oranını kötü etkilediğini gösterdiğini belirterek, bu araştırmada ise uzun süre hareketsiz kalmanın ya da televizyon izlemenin yaşam süresini kısaltabileceğini belirtildi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>