Evlilik Öncesi Yapılacak Sağlık Testleri

Düğün hazırlıkları ile uğraşırken, en önemli aşama sağlık taramasıdır. Hem kendi sağlıkları hem de ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde yürümesi için çiftlerin, evlilik öncesinde sağlık taraması yaptırmaları gerekir. Yasalara göre de çiftler evlenmeden önce “evliliğe engel bir durum olmadığını gösteren sağlık raporunu” almak zorundadır.

Çiftlerin resmi nikah başvuruları da sağlık raporu olmadan onaylanmadığı için evlilik öncesi sağlık testleri, tam ve zamanında yapmaları gerekmektedir.

Kan uyuşmazlığı ile ilgili bilgi veren kan grubu testlerinde, Akdeniz anemisi (talasemi), tam kan sayımı, frengi ve Hepatit B, Hepatit C, VDRL, HCV, AIDS testi gibi enfeksiyon hastalıkları testleri yapılıyor.

Evlilik öncesi sağlık taraması için tüm kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı hastanelerin laboratuvarlarına, kamu yararına çalışan vakıf ve derneklere ait sağlık kurum ve kuruluşlarının laboratuvarlarına başvurulabilir.

Sağlıklı nesiller yetiştirmek için evlilik öncesi sağlık kontrolleri ciddiye alınması gereken bir konudur. Örneğin, kan uyuşmazlığı sorunu, sağlık taraması sırasında tespit edilirse gebelik öncesinde ve gebeliğin başlangıcında gerekli tedbirlerin alınarak doğumda ve bebeğin doğumundan sonra oluşabilecek riskleri engeller. Kan uyuşmazlığı, kan grubunuzdaki Rh faktörü ile ilgilidir. Yalnızca kadının Rh negatif, erkeğin ise Rh pozitif olduğu durumlarda kan uyuşmazlığı oluşabilir.

Erkeğin ya da kadının evliliklerinde cinsel yaşantılarını olumsuz etkileyecek herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığı da yine bu sağlık taraması sırasında tespit edilebilir. Sorun varsa, çözümü için gerekli tedaviler de önceden düşünülebilir. Bununla birlikte evlilik öncesi cinsel eğitim ve danışmanlık hizmeti almak, çiftler arasında oluşabilecek cinsel problemleri ortadan kaldıracaktır.

Çiftlerin, aile kavramıyla birbirlerine asıl bağlandıkları an, aşklarının meyvesi olacak bir çocuk dünyaya getirdikleri andır. Bu nedenle sağlıklı bir çocuk sahibi olmaları için de evlilik öncesi sağlık taraması önemlidir. Evlenmeden önce erkeklerde özellikle sperm sayımı yaptırılması, kadında yumurtalıkların ve hormonal düzenin kontrol edilmesi gerekir.

Özellikle akraba evliliklerinin yoğun yaşandığı toplumlarda, çiftlerin uzman hekimden genetik danışmanlık alması, sağlıklı nesiller yetişmesi için oldukça önemlidir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>