Evlilik Başvurusunda Gerekli Belgeler

Hafta içi 08:30-11:00 saatleri arasında yapılabilecek evlilik başvurusu için çiftlerden birinin bağlı bulunduğu nikah dairesine, birlikte başvuru yapılması gerekiyor.

Başvurulacak nikah dairesinden alınan evlilik beyannamesi doldurularak, bir nüsha fotoğraflı olarak bağlı bulunan muhtarlıkta onaylatılmalıdır.

Nikahın başka bir ilçede yapılması istenirse, bağlı bulunan ilçenin nikah dairesine başvurulup sevk alınmalıdır. Daha sonra diğer evraklarla birlikte nikâhın kıyılması istenen nikah dairesine başvurulur.

Ayrıca nikah salonu dışında kıyılması istenen nikahların başvuru sırasında yetkililere bildirilmesi gerekiyor. Bu durumda farklı bir ücret alındığını da hatırlatalım.

Evlilik işlemleri için gerekli belgeleri, evlenecek çiftlere yardımcı olmak için listeledik.

Evlilik beyannamesinden bahsetmiştik. Çiftin, fotoğraflı nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri gerekiyor. Yabancı uyruklar ise kendi konsolosluğundan alacağı onaylı doğum belgesini, diğer evraklarla birlikte bulundurmalıdır.

Fotoğrafın da gerekli belgeler arasında olması ve her biri için en 7 adet vesikalık fotoğrafın bulundurulması gerekiyor.

Bağlı bulunulan muhtarlıktan fotoğraflı nüfus cüzdan sureti ve ikametgah belgesi alınmalıdır.

En son medeni durumun bekar olduğunu belirten fotoğraflı belge, kayıtlı olunan nüfus müdürlüğünden alınmalıdır. Boşanmış ise kadınların evlenebilmesi için boşanmanın üzerinden en az 300 gün geçmiş olması gerekir. Sulh Hukuk Hakimliği’nden iddet kararı ve boşanma ilamı alınarak evlilik işlemleri yaptırılabilir. Yabancılar için konsolosluklarından bekarlık belgesi alınarak, Vilayet Hukuk İşleri bölümüne onaylatılmalıdır.

Fotoğraflı sağlık raporu da çiftlerin evliliğine engel teşkil eden hastalık ve uyumsuzlukların olup olmadığının anlaşılması için en önemli raporlardan biridir. Anti-HIV (AİDS) testi, bulaşıcı hastalık taraması ve kan grubu testleri sağlık raporunun içeriğinde yer almalıdır.

17 Yaşından küçükler için anne ve babanın, evliliğe onay verdiğine dair belgenin olması gerekir. Bunun için noter tasdikli belgede anne ve babanın evliliğe onayının olduğu bildirilmelidir. İzin alınamıyorsa, mahkemeye başvurularak evlilik izni çıkarılabilir.

Evlenme müdürlüğünden, 3 adet fotoğraf ile başvurularak temin edilebilecek Uluslararası Evlenme Cüzdanı için ücret talep ediliyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>