Evde Saç Boyama İçin İpuçları

Saç boyama işleminin kuaförlerde yapıldığında pahalı olacağını düşünüyorsanız, her adımına dikkat ederek evde saç boyama yapabilirsiniz. Sonucun fiyaskoya dönüşmemesi için evde saç boyama teknikleri hakkında vereceğimiz bilgileri mutlaka okuyun.

Saçlarınız kirliyse ya da herhangi bir saç şekillendirici kullandıysanız bile saçlarınızı yıkamadan saç boyası uygulayabilirsiniz. Boyamadan önce saçlarınızı yıkamak istiyorsanız ağır temizleyiciler içeren bir şampuan kullanmamaya dikkat edin. Çok temiz saç, boya içindeki kimyasallar nedeniyle de kaşıntı ve yanma yapacaktır.

Evde kolay saç boyamak istiyorsanız, saç boyama işlemine başlamadan önce cildinize boya bulaşmaması için örneğin evinizde vazelin bulunuyorsa, alın çevresinde saç diplerine yakın kısımlara, kulak üstüne ve çevresine, ense kısmında yine saç diplerine yakın bölümlere vazelin sürün.

Saç uçlarınız kurumuş ve zarar görmüşse, çok daha fazla renk emecektir ve saçın geneline göre daha koyu bir renk alacaktır. Bunu önlemek için kuru saç uçlarını biraz su ile nemlendirerek rengin saçınızda eşit dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Boyama işlemine başlamak için öncelikle ellerinize eldiven takın. Bir tarak ve boya fırçası edinmeyi de unutmayın. Tarak yardımıyla saçlarınızı başınızın orta kısmından iki eşit parçalara ayırın. bu parçaları da dikine olacak şekilde kendi aralarında ikiye ayırın. Dört parçaya böldüğünüz saç tutamlarını toka ile tutturduktan sonra her bir parçaya tek tek boyayı uygulayın.

Saçınızda daha önce röfle gibi uygulamalar varsa ve saç diplerinde farklı renk çıkmaya başladıysa, önce saç diplerine bir miktar boyayı uygulayıp 15 dakika bekleyin. Daha sonra kalan boyayı tüm saçınıza uygulayın. Böylece saç diplerinizde farklı olan rengi de saçın bütününe eşitlemiş olursunuz.

Boya sürmeyi tamamladıktan sonra saçlarınızı hafifçe tarayabilir ya da parmak uçlarınızla 30 saniye kadar saç diplerinize masaj yaparak boyanın etkili şekilde dağılmasını sağlayabilirsiniz. 20 dakika bekleyecek boya, saçınızda istediğiniz renge ulaşmanızı sağlayacaktır.

20 dakikanın sonunda sadece ılık suyla saçınızı iyice durulayın. Saçın zarar görmemesi ve saç diplerinin dinlenmesi için çoğunlukla boyama işleminden sonra saçı şampuanlamanızı önermiyoruz. Ancak çok gerekliyse hafif özellikli ya da bitkisel bir şampuan ile bir kez yıkamanız yeterli olacaktır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>