Ev Aydınlatmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev aydınlatması, dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Ev aydınlatmasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini bu yazımızda görebilirsiniz.

Ev dekorasyonunda doğru aydınlatma ile hem evinizde şık bir ortam oluşturabilir hem de enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Mobilya seçiminize ve tarzınıza uygun aydınlatma ürünlerini bulmak artık çok kolay. Renkleri ve tasarımlarıyla birbirinden farklı dekoratif aydınlatma ürünlerini, doğru ampuller taktığınızda evinizde şık bir aksesuar olarak kullanabilir ve verimli bir aydınlatma sağlayabilirsiniz.

Günümüzde aile bütçesinin önemli gider kalemlerinden birini oluşturan elektrik tüketimini azaltmak için aydınlatma verimli ve kontrollü olmalıdır. Bu nedenle ev aydınlatmasının en verimli şekilde değerlendirilmesi için öncelikle gün ışığından olabildiğince yararlanmak gerekiyor.

Açık renk mobilyalar, halı ve perdeler tercih etmek de ışığı yansıtacağından verimli bir aydınlatma oluşturacaktır. Duvarların açık renkler ile boyanması da aydınlatmaya katkı sağlayacağı için enerji tüketiminde tasarruf elde edilecektir.

Ev aydınlatmasında örneğin salon dekorasyonunda aydınlatma için birden fazla düşük voltajlı ampul kullanmak yerine, yüksek voltajlı tek bir ampul kullanılabilir. Bütün odayı aydınlatmak yerine sadece masa başında bir çalışma yapacaksak, masa lambası kullanmak bütçemizi korumak açısından da son derece önemlidir.

Düşük voltajlı ampulleri daha çok koridor, balkon ya da lavaboda kullanmak hem çok abartılı bir ışık yayılımını önler hem de elektrik tüketiminizi azaltmış olur.

Zamanlayıcı, sensor ya da dereceli anahtar gibi yardımcı araçlar kullanarak, evinizde istediğiniz düzeyde bir aydınlık yaratabilirsiniz. Kimi zaman loş bir ışık, kimi zaman da alabildiğine aydınlık bir görüntüye hepimizin ihtiyacı olabiliyor. Bu araçlar size yardımcı olacaktır.

Akkor ampul yerine, compackt floresanlar yahut led ışıklar kullanarak hem enerji israfı azaltılabilir hem de aydınlatmada ihtiyaç duyulan voltaj sağlanır ve mekan ışığında istenilen renk vurgulanabilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>