ESTETİK KAÇ YAŞINDA YAPILIR?

Estetik operasyonlar günümüzde giderek daha da düşen bir yaş skalası üzerinde uygulanıyorlar ve bilgiye erişimin çok daha kolay olması, teknoloji ile haşır neşir olan genç kardeşlerimizin hangi estetik operasyonlardan faydalanabileceklerine dair geniş bilgiler elde etmelerine de yardımcı oluyor. Ancak estetik kaç yaşında yapılır sorusu bu noktada büyük bir önem kazanıyor çünkü pek çok yaşı uygun olmayan genç kadın, estetik olmak için sıraya giriyor ve bazen anne babalar da bu gençlerin isteklerini kıramadıkları için estetik cerrahlara başvuruyorlar. Çoğu uzman çok genç yaşlarda estetik operasyonları yapmayacağını belirse de, para kazanmak amacıyla bunları kabul eden bazıları da var.

Pek çok uzmanın üzerinde anlaştığı en büyük konulardan bir tanesi, 20’li yaşlarda çok gerekli olmadıkça estetik uygulamaların gereksizliği. Zira bu dönemde henüz cilt üzerinde çok ciddi kırışıklar bulunmaz ve sarkmalar da çok fazla değildir. Hastanın hayat kalitesini doğrudan düşürebilecek kötü görünen burun, kulak ve diğer organlar konusunda daha geniş bir perspektiften bakılsa da, botoks, gerdirme gibi uygulamalar 20’lerde pek uygulanmamaktadır. Sadece aşırı kilo alıp vermiş kişilerde ortaya çıkan bozulmalara karşın yağ aldırma ve gerdirme uygulamaları yapılabilse de bu hastalara ilk olarak düzenli beslenme ve spor önerilmektedir.

Ergenlik dönemindeki gençler de estetik operasyonlar ile bilhassa burun ameliyatı olma konusunda tutkulu olabiliyorlar çünkü bu dönemde fiziksel güzellikleri arkadaşları arasında büyük bir saygı meselesi haline geliyor. Fakat uzmanlar henüz ergenliği sona ermemiş bireylerin burun yapılarının gelişmeye devam edeceğini bildikleri için, kızlarda 17 ve erkeklerde 18 yaş estetik için bir sınır kabul ediliyor. Bu yaştan önce yapılacak operasyonlar gelecekte bir düzeltme işlemine gerek bırakacağı için pek de tercih edilmiyorlar.

Göğüs büyütme ve küçültme, ayrıca dikleştirme operasyonlarında da 18 yaş temel alınıyor çünkü göğüslerin operasyondan sonra büyümeye devam etmeleri elde edilen sonucun bozulmasına neden olacaktır. Ayrıca hastaların zihinsel olgunluğa erişmeleri de göğüsleri konusunda doğru kararlar vermeleri için çok önemli. Bu nedenle pek çok uzman genellikle 18 ve hatta 20’li yaşlarda gelen göğüs estetiği taleplerini dikkatle değerlendirecektir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>