Erkekler Bu Araştırmaya Bozulabilirler

Kanada ‘ da yapılan bir araştırmaya göre kadınların beyinlerinin dinleme esnasında erkeklerden daha fazla çalıştığı ortaya çıktı.Kanada’nın Montreal Üniversitesi’nden Adrianna Mendrek ve ekibinin yaptığı araştırma sonucunda kadınlar dinlenirken bile sinir aktiviteleri erkeklere oranla çok fazla. Fakat bu durum kadınların beyninin dinlemediği anlamına gelmiyor.Erkeklerin beyinleri kadınlarınkine oranla daha iyi dinleniyor. Fakat kadınlar dinlenirken bile kendi kendilerini değerlendiriyorlar.

Şizofreni uzmanı Mendrek , bir bayan bir erkek iki şizofreni hastasının beyin aktivitesini hem dinlenme halinde hem de aktif halde karşılaştırdı.
3 boyutlu bir resim kullanarak katılımcılara yaptırılan alıştırma sırasında ve dinlenirken beyin faaliyetleri MR ile görüntülendi.

Sonuçlar aslında çokta yabancı değil, kadınların beyinleri hala çalışmaya devam ettiği ne yaptıklarının ne yapacaklarını hala planladıkları  ortaya çıkarken ,erkeklerde ise tam bir rahatlama görüldü.

Ayrıca Mendrek işi yönetmek konusunda ise şunları vurguladı; bu durumun sosyal yada hormonal baskından kaynaklanıp kaynaklamadığı konusunda henüz bir sonuca ulaşmadıklarını ama kadınların erkekle kıyasla bir çok işle meşgul edilmeye zorlandıklarını söyledi.

Fransız “Le Figaro” gazetesi ise bu durumun sadece şizofreni hastalarında değilde sağlıklı hastalarda da uygulanmasında dikkat çekti

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>