Erkekler Bırakıyor Kadınlar Başlıyor (Sigara!)

erkekler bırakıyor kadınlar başlıyor

Erkeklerde sigara içme oranları düşerken kadınlarda bu oran hızla artıyor.Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Kılınç, erkekler arasında sigara içme oranları düşüşe geçmişken kadınlarda oranın hızla arttığını belirterek, ”Acil önlem alınmazsa 20 yaş ve üzeri kadınlarda 2004 yılında 1,5 milyon olan ölüm sayısının, 2030 yılında 2,5 milyona çıkacağı tahmin edilmektedir” dedi.

Kılınç, tütün endüstrisinin, erkeklerdeki sigara içme oranlarının belli bir düzeye ulaşması, hatta düşüşe geçmesi nedeniyle yeni müşteriler elde etmek için kadın ve genç kızları hedef seçtiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, kadın ve genç kızlar arasındaki sigara salgınındaki artışa dikkat çektiğini ve ülkelerden bu salgına karşı önlem almasını istediğini aktaran Kılınç, DSÖ’nün yayınladığı ”kadın ve sağlık” raporunda, kadınların erkekler ile aynı sağlık sorunlarını paylaşmasına ve biyolojik nedenlerle daha uzun yaşar görünmelerine rağmen, yaşamlarını genel olarak erkeklere göre çok daha kalitesiz ve sağlıksız sürdürdüklerini gösterdiğini kaydetti.

6 Kadından Biri Sigara İçiyor
Kılınç, yapılan çalışmaların, Türkiye’de 18 yaş üzerindeki 6 kadından birisinin sigara içtiğini ortaya koyduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:
”Kadınlar arasında sigara içimi, erkeklerin tersine gelir düzeyinin artması ve öğrenim durumunun yükselmesiyle artma eğilimindedir. Dünyadaki en ciddi önlenebilir risk faktörlerinden biri olan sigara, kadın ölümlerinin yüzde 6’sından sorumludur. Sigara içmenin, kadınlarda kronik solunum hastalıklarının yüzde 42’sine, kardiyovasküler hastalıkların yüzde 10’nuna yol açmaktadır. Akciğer kanseri ölümlerinin yüzde 71’inin sigaradan kaynakladığı dünyada, eğer acil önlem alınmazsa 20 yaş ve üzeri kadınlarda 2004 yılında 1,5 milyon olan ölüm sayısının, 2030 yılında 2,5 milyona çıkacağı tahmin edilmektedir. Bu ölümlerin yüzde 75’ine yakın kısmı orta-düşük gelir seviyesindeki ülkelerde olacaktır.”

Dernek olarak kadınları sigaranın riskleri konusunda uyardıklarını ve çocuklarına iyi rol model olmaları ve sağlıklarını korumaları için sigarayı bırakmaya davet ettiklerini söyledi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>