El Titremesinin Nedenleri

el titremesinin nedenleri

Titreme istemsiz olarak tekrarlayan, ritmik sarsılma hareketleridir. Bu titremeler vücudun her yerinde olabileceği gibi en çok baş ve ellerde olur. Ailevi olarak görülen titremelerin genelde sebebi bilinmez.Bunlar genelde elini kaldırdığında görülür. Hareketsiz bir halde iken titreme olmaz.

Günlük yaşamı engelleyecek şekildeki titremelere cerrahi müdahale edilebilir.

Nedenleri?

Hastalık ve ilaçlar önemli sebeplerdir.Merkezi sinir sistemini etkileyen hastalıklar ve ilaçlar titremelere neden olur. Mesela ileri yaşlarda görülen parkinson hastalığı titremeye neden olur. Veya karaciğer yetmezliği, alkolizm, civa ve kurşun zehirlenmeleri ciddi titremelere neden olan hastalıklardır.

Gençlerdeki titremenin sebepleri ise genelde strese bağlıdır. Ve aşırı kafein tüketiminden kaynaklanır.Ya da lityum tedavisi alanlar veya depresyondaki hastalarında ellerinde de titreme görülür.

Titreme fark edildiğinde neler yapılmalıdır? Öncelikle bir doktora gidilmelidir. Bu konuda bir tedavi uygulanabilir veya size yol gösterebilir.

Uyku probleminiz varsa düzenli  bir şekilde uyumanız gerekmektedir. Çünkü yorgunluk sinirleri yıpratır bu da titremeye neden olur. Günlük aldığınız kafein ve alkol tüketimine dikkat etmelisiniz.Ayrıca bütün hastalıkların kaynağı olan stresi azaltmanız gerekmektedir. Stresi azaltarak hayata daha olumlu bakmayı denemelisiniz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>