Ekmek Yemenin Yararları Da Var

Kan şekerini dengede tutan ekmek, yararlı bir besin kaynağıdır. Tatlı isteğini azalttığından, günün sonuna doğru tatlı krizi yaşamamak için öğle yemeği sırasında iki dilim tam tahıllı ekmek yiyebilirsiniz. Öğünlerinizde dengeli bir şekilde ekmek gibi karbonhidratlı besinler almanız diyet yapmanıza yardımcı olacağı gibi şişmanlığı da önleyecektir. Ekmeği de doğru miktarda tüketirseniz kiloya neden olmayacaktır.

Bilindiğinin aksine ekmek yemek yararlıdır. Daha yağlı ve katkı maddesi içeren yiyecekler yerine faydalı ekmekleri tüketebilirsiniz. Tam buğday ekmeğini tercih edebilirsiniz.

B1, B6 ve niasin kaynağı olan ekmeğin yağ oranı çok düşüktür. Yararlı ekmekler, doygunluk hissi vereceği için fazla yemek yemenizi de önler.

Kan şekerinin düşmesini önlemek için etli ya da peynirli bir salata ile öğle öğünlerinizde ekmek yiyebilirsiniz.

B vitamini kaynağı olan kepekli ekmek, besin öğeleri bakımından zengindir. Bu nedenle sağlığınız için kepekli ekmek yiyebilirsiniz.

Ekmek yiyerek, pilav, makarna ya da bisküviye göre lif, B vitamini ya da mineral daha fazla almış olursunuz. Böylece tokluk hissi daha uzun sürer.

Buğday ekmeği yiyerek, bazı bağırsak ve mide hastalıklarına karşı dayanıklı olabilirsiniz.

Çölyak hastalıklarına karşı yardımcı olması için mısır ekmeği tüketilebilir.

Çavdar ekmeği ise şeker hastaları tarafından tercih edilir. Sporcuların da yediği çavdar ekmeğini, düşük tansiyonu olan kişiler de yemelidir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>