Dünya Ekonomik Forumu Raporu: Sıralama-126

dünya ekonomik forumu

Geçtiğimiz günlerde Dünya Ekonomik Forumu yıllık raporu yayınladı. Açıkcasını söylemek gerekirse sonuç beni çokta şaşırtmadı. Sonuç şu şekilde 134 ülkenin arasında Türkiye 126. sırada yer alıyor. Anlayacağınız durum bu kadar vahim.  İzlanda ise başı çeken ülke başbakanı bayan olması da bunda çok önemli bir etken olsa gerek. Bu rapor Cenevre Merkezli bir örgüt tarafından hazırlanmış olan bir rapor, içeriğinde kadınların sağlık, eğitim, ekonomik güç ve siyasi temsil gibi alanlarda erkekler karşısındaki durumu yer alıyor.

Listenin başında kuzey ülkeleri yer alırken; geçen sene 129.sırada yer alan Türkiye  bu sene 126. sırada gelişme var ama yeterli değil. Türkiye’nin geride bıraktığı ülkeler ise  Fas, Benin, Suudi Arabistan, Fildişi Sahilleri, Çad ve listenin son sırasındaki Yemen.  Bu sene Fransa kadın erkek eşitliği konusunda sınıfta kaldı. Geçen yıl 18. sırada yer alan Fransa bu sene 46. sırada . Uzmanlar sebebini kabine de bayan bakanların azalması şeklinde yorumladı. ABD ise gelişme kaydeden  ülkeler arasında geçen sene 31.sırada iken bu sene 19.sırada yer alıyor. Nedeni ise Barack Obama ‘nın yönetimde kadınlara daha fazla rol vermesinden kaynaklanıyor.

Dünya Ekonomi Forumu kurucusu ve Başkanı Klaus Schwa, ülkelerin geniş ve refah bir düzeye ulaşmak için kadınlara eşit davranılması gerektiğini vurguladı.

“Toplumsal cinsiyet eşitliği” bu kavram insanlara çok alengirliymiş gibi görünse de çok basit ve anlaşılması gayet kolay bir kavramdır.  Siyaset,sağlık,ekonomik vb. alanlarda fırsat eşitliği verilmediği takdirde ülke her zaman geride kalacaktır. İstenilen düzeye, ne yapılırsa yapılsın hatta ne ülke ne kadar zengin olursa olsun topluma adaletsiz bir yaklaşım istenilen sonucu ulaştırmaz. Yaşanabilir ve çağdaş bir Türkiye için adaletsiz düzenin, kaldırılmasını diliyoruz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>