Doymamış Yağların Kadınlar için Önemi

Doymuş ve doymamış yağlar hakkında pek bir bilgim yok ve kilolarımla ilgili problemim var diyorsanız bu yazıyı okumaya ihtiyacınız var demektir.
Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz’ün yazılarından birini okumam gerçekten de beni baya bi etkiledi. Doymuş ve dotymamış yağlarla ilgili olan yazıdan aklımda kalanları sizelere aktarmaya çalışacağım:
Doymuş yağlarını içeren kırmızı et, tereyağı, yağlı peynir ve tam yağlı süt ürünleri damarlarda kalıp göbeklerde yağ kitlesi oluşturarak kilo almamıza ve sağlığımızın bozulmasına spbep olmaktadırlar.
Ancak söz sırası doymamış yağlardan bahsetmeye gelirse durum çok farklı. Çünkü doymamış yağların faydaları saymakla bitmiyor. Saymaya başlarsak:
-Bu yağlardan da gerekli enerjiyi sağlayabiliriz.
-Birçok besin emiliminde yağ salgılamamız gerekir ve bu yağlar edindiğimiz doymamış yağlardır.
-Dokuların onarımı yine doymamış yağlarla sağlanabilmektedir.
-Varsa kilo problemlerinizde size yardımcı olur, çünkü doymamış yağlarla kişi leptin hormonu salgılayarak doygunluk hissi duyar.
-Kalp krizi riskini azaltır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>