Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Kalp ve damarların oluşturduğu kapalı sistem;
Dokuların oksijen ve besin ihtiyacını karşılayan, kanın vücutta dolaşmasını temin eder, kalp ve kan damarlarının meydana getirdiği sisteme Dolaşım Sistemi denir. Kan dolaşımında ortaya çıkan bir bozukluk, dokuların ve organların çalışmasını aksatır, hatta dokuların ölmelerine bile yol açabilir.

Büyük dolaşım; kalbin sol karıncığından çıkan aort adı verilen büyük atardamar ile başlar. Vücudun her tarafına dağıldıktan sonra ven denilen toplar damar aracılığıyla tekrar geriye dönen kan, sağ kulakçıkta büyük dolaşımı tamamlamış olur.

Sağ karıncıktan akciğer atardamarı ile başlayan küçük dolaşımda ise kan akiğerdeki alseol adı verilen küçük hava keseciklerine kadar gider, akciğerlerde havadan yeniden oksijen alan ve karbondioksit bakımından temizlenmiş olan kan kalbin sağ kulakçığına dönerek akciğer dolaşımını tamamlar.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>