Doğum Kontrol Hapı

doğum kontrol hapı

Adet Döndüsünü Durduruyor mu?
“Kesinlikle hayır”, uzmanların araştırmaları, kullanılan çeşitli metodların adet döngüsünü bastırmasında hiçbir tehlike olmadığı görüşünde. Hormonlar rahim duvarının ince olmasını sağlıyor ve hiçbir yeni oluşum meydana gelmiyor.
Diğer Haplarla Beraber Alınabilir mi?
“Kısmen”, depresyon için kullanılan bazı ilaçlar, doğum kontrol haplarını etkisiz hale getirmektedir. Araştırmacılar, bu ilaçların, doğum kontrol hapının metabolizmasını hızlandırarak, hormonların görevlerini yapmalarını önlediğini düşünüyorlar.
Yan Etkiler Bir Ömür Sürebilir mi?
“Hayır”, hormonal doğum kontrol yöntemlerinin yan etkileri ilk üç ay içinde ortadan kalkıyor.
Doğum Kontrol Hapları Migreni Tetikliyor mu?
“Bu yanlıştır”, ama migren ağrıları olan kadınlarda doğum kontrol hapları felç riskini artırıyor. Bu kişiler için östrojen içermeyen hormonal metotlar öneriliyor.
Doğum Kontrol Hapları Kanser Riskini Artırıyor mu?
Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanımı, aslında rahim kanseri ve yumurtalık kanseri riskini azaltıyor.

Peki ya meme kanseri?
Bugüne kadar yapılmış araştırmalar ne yazık ki bu konuda yetersiz kalıyor. Hormonlar kanser hücrelerini uyardığı için meme kanseri hikayesi olanların kullanmamaları öneriliyor.

Doğum Kontrol Hapları Şişmanlatıyor ve Cinsel Soğukluğa mı Neden Oluyor?
Çoğu kadın şişmanlamasının nedeni olarak doğum kontrol haplarını görür, ancak bunların ani kanamalar dışında hiçbir yan etkisi yoktur. Bazı çalışmalar hapların cinsel isteği azalttığını, bazıları ise arttığını gösteriyor.
Spiral, Doğum Kontrol Haplarından Daha mı Etkili?
Spiraller oldukça güvenlidir. Ayrıca spiral, doğum kontrol haplarından daha etkili ve daha ucuz. Uygulanırken üç dakika kadar âdet ağrısına benzer bir acı hissedilir, sonraki bir hafta kramplar ve kanama olabilir.
Diyafram, Doğum Kontrol Hapı Kadar Etkili mi?
Serviksi (rahim ağzı) tamamen kapatan diyaframlarda, risk hapa göre daha yüksektir. Normal doğum yapmış kadınlarda, serviks genişlediği için, yüzde 32 gibi büyük bir risk vardır. Daha iyi bir korunma için, prezarvatifle beraber kullanılması gerekir.
Kırk Yaşın üzerinde Doğum Kontrol Hapı Alınmamalı mı?
Doğum kontrol haplarını menopoza girinceye kadar kullanabilirsiniz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>