Doğanın Sunduğu Şifa: Bitkiler

Alternatif tıp olarak bilinen bitkilerin ve bitkisel yağların, hijyenik ve sağlıklı koşullarda üretildiğinde, çoğu zaman ilaçların bile faydası olmadığı hastalıklara karşı insan sağlığını koruduğu bilinmektedir.

Yüzyıllar boyunca hastalıklar karşısında şifa arayan insanlar, doğanın mucizesi bitkilere ve bitkisel yağlara yönelmişler, dağlarda, göl kenarlarında hatta çöllerde bile sağlığa iyi gelecek bitkileri aramışlardır. Bugün dünya üzerinde milyonlarca insan kimyasal madde içermeyen, tamamen doğada yetişen ve şifa kaynağı olarak ilaçlara alternatif olan yaklaşık 250 milyon çiçekli bitkiden yararlanmaya çalışmaktadır.

Şifanın doğadan geldiğine inanan insanoğlu; cilt bakımı, iç organ hastalıkları, eklem ağrıları ya da ölümcül dediğimiz tehlikeli hastalıklara karşı şifa bulmak için bitkileri ve bitkisel yağları tercih etmektedir. Biz de doğanın şifa olarak sunduğu bazı bitkisel yağların ne işe yaradığını ve hangi hastalıklara iyi geldiğini araştırdık.

Çörekotu Yağı; astım, şeker, romatizma gibi hastalıkların tedavisinde, grip döneminde ise bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılıyor. Hemeroite faydalı olan çörekotu yağı, saç dökülmesine karşı kullanılıyor. Kan dolaşımını düzenlerken, regl söktürücü, süt arttırıcı ve iştah açıcı olarak da tercih ediliyor.

Çemen Yağı; Cinsel gücü artırıcı, vajinal yaraları önleyici, kan şekeri ve kolestrol düşürücü olarak kullanılabilir. Ağrı kesici olduğu gibi romatizmaya da iyi gelir. Sivilce problemlerine karşı kullanılabildiği gibi selülit giderici özelliği de bulunur.

Ardıç Yağı; astım hastalarında, soğuk algınlığında ve romatizmal hastalıklarda iyi gelir. Kalp yetmezliğinde kullanılır.

Defne Yağı: Nefes darlığında, gribal enfeksiyonlarda, kullanılır. Şeker dengeleyici ve kas gevşetici özelliği vardır. Saç uzamasında etkilidir.

Fesleğen Yağı: Ağız yaralarını tedavi eder, arı sokmasına da faydalıdır. Sivrisinek ve tahta kurularını kovmak için kokusu kullanılır.

Ginseng Yağı; Akciğeri ve kalbi korur, yorgunluğu giderir, cinsel kuvveti artırır. Şeker hastalığında ve damar tıkanıklığında kullanılır.

Kantaron Yağı; Bağırsak solucanlarını düşürür. Ülserde iyileşmeyi hızlandırır. İz kalmadan yara ve yanıkları iyileştirir.

Karanfil Yağı; İshali keser, ateşli hastalıklarda terletici ve sinirleri uyarıcıdır. Cinsel arzuyu artırır, kalbi güçlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını da gideren karanfil yağı, beden ve zihindeki yorgunluğu giderir.

Karabaş Yağı; Sara ve astım hastalıklarında yatıştırıcı özelliği vardır. İdrar yolları iltihaplarını giderir. Uykusuzluğa iyi gelir. Egzama ve uyuz yaralarında haricen kullanılır.

Kekik Yağı; Diş eti iltihabına iyi gelir. Boğmaca ve şeker hastalığında kullanılabilir. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu dengeler. Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.

bitkilerden-gelen-şifa

bitkilerden-gelen-şifa

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>