Doğalgaz Tasarrufu

Doğalgaz Tasarrufu

Doğalgaza yapılan son zamlar ve yaklaşan kış aylarıyla birlikte doğalgaz tasarrufu yeniden gündeme oturdu. Her yıl bir öncekine göre daha çok artan doğalgaz faturaları bu kış da belli ki epey kabarık olacak. Peki doğalgaz faturalarını düşürmek, tasarruf yapmak mümkün mü? Bu sorunun cevabı evet ama doğalgaz tasarrufu için yapılması gerekenler çok basit önlemler değil.

Dış Cephe Yalıtımının Önemi

Eğer dairenizin bulunduğu binanın dış cephe yalıtımı iyi değilse, ne doğalgaz tasarrufu yapabilirsiniz ne de rutubet sorununu kökten çözebilirsiniz. Dış cepheye iyi bir mantolama yapılması şart.

Çoğu apartmanda ev sahipleri bir araya gelip dış cephe yalıtımını güçlendirmek konusunda bir anlaşmaya varamadığından bu konu hep ihmal edilir. Ne yazık ki dairelerin tek tek dış cephe güçlendirmesi yapması gibi bir seçenek söz konusu  değildir. Dış cephe tümüyle ele alınıp yalıtımı güçlendirilmedikçe istenilen sonuç alınamaz.

Doğru Kombi Tesisatı Nasıl Olur?
Eve kurulmuş olan kombi tesisatı ustalıkla yapılmamışsa boşa enerji harcanacağı ortada. Kombi petekleri eşit oranda ısı vermelidir. Bazı odalar ısınırken diğerleri yeterince ısınmıyorsa bu evdeki enerji dağılımında ve peteklerde bir sorun olduğuna işarettir. Bu durumda ısınmayan odaları ısıtmak için ister istemez kombiyi daha yüksek bir derecede çalıştırırsınız.

Tesisat boruları dirsekli, yani kıvrımlıysa yine bir enerji kaybı yaşanır. Dirseksiz boru sistemi kullanılarak bu enerji kaybı önlenebilir.

Eve kombi seçilirken ve petek sayısı belirlenirken evin ölçülerine ve ihtiyacına uygun doğru tesisat seçilmiş olmalıdır.

Kombiyi Sık Sık Aç Kapa Yapmayın
Pek çok ev sakini gün içinde evi biraz ısıttıktan sonra kombiyi kapatıp ev soğuduğunda tekrar açma yoluna gider. Tasarruflu olduğu düşünülen bu yöntem aksine faturayı daha da kabartır. Bunun nedeni kombinin normalde yarım saatte harcayacağı enerjiye denk miktarda enerjiyi, ilk açılış esnasında harcamasıdır.

Aç kapa yapmak yerine, evin yeterince ısındığını düşündüğünüz anlarda kombiyi en düşük seviyede tutmanız daha yerinde olur.

Zaman ayarlı kombileri kullanarak işten eve dönme saatine yakın kombinin çalışmaya başlamasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle eve geldiğinizde soğuk kırılmış olur ve ev hemen ısınsın diye kombiyi yüksek seviyede çalıştırmak ihtiyacı hissetmezsiniz.

Saydıklarımızın dışında kapı ve pencerelerin ısı kaçırmaması, az kullanılan oda kapılarının kapalı tutulması gibi yöntemler de evde ısı yalıtımında işe yarayabilir. Konuyla ilgili ‘Evde Pratik Isı Yalıtımı‘ yazımızı da okuyabilirsiniz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>