Diyabetli Hamilelerin Bebek Hastalık Oranı Artıyor

diyabetli hamilelerin hastalık oranları artıyor

Anne adaylarının en çok yaygın hastalıklarından biri olan diyabet yani şeker hastası olma durumu, bebeklerinde doğuştan hastalık oranını dörde katlıyor. Uzmanlar, hamile kalmayı düşünen kadınların şeker düzeylerini sürekli kontrol ettirmeleri gerektiğini bildiriyor.

Diyabet, hem anne adayı hem de bebek için oldukça tehlikeli. Araştırmalara göre, şeker hastası hamilelerin bebeklerinde doğuştan kalp hastalıkları ya da omurilikte gelişim bozukluğu gibi anomalilerin dört kat fazla olduğunu gözler önüne serdi.

Bebeğin organlarının oluşma aşamasında, yüksek kan şekeri, bu anomaliliklerin sebebi. Şekeri kontrol altında tutulmayan gebelerde düşük yapma riski de yükseliyor. Şeker hastası anne adaylarının bebeklerinde akciğerlerin olgunlaşması diğer bebeklere göre daha geç oluyor. Bebek fazla kilolu olup, doğumu zorlaşıyor.

Diyabet hastalığının görülme sıklığı, obezitenin artışına paralel olarak hızla yükseliyor. Hastalığın görülme sıklığının artmasında, çevresel ve genetik özelliklerle, kent yaşamının hareketsiz düzeni etkili. Şeker hastası sayısı dünya nüfusunun yüzde 7’sine ulaştı.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>