Diş Protezlerinin Bakımı ve Temizliği

Diş protezlerinin temizliği hem hastanın sağlığı hem de protez açısından oldukça önemlidir. Sindirim sisteminin başlangıcı olan dişlerin yerine kullanıldığı için protezler genel sağlık üzerinde de etkilidir. Yaklaşık beş yılda bir yenilenmesi gereken protezlerin bakımı ve temizliği mutlaka yapılmalıdır.

Protez kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken hususların en önemlisi, her yemekten sonra çıkarılarak protezlerin diş fırçası ile temizlenmesidir. El ile ovalamak istediğiniz sonucu vermeyecektir. Diş temizliği gibi hassasiyet gösterilmeli, diş macunu ve fırçası kullanılmalıdır.

Diş protezinin temizliği sırasında yumuşak bir örtü ya da içi su dolu bir kap üzerinde protezin tutulması, düşüp kırılmasını da önleyecektir.

Çamaşır suyu, bulaşık ve çamaşır deterjanı gibi malzemeleri, protezi temizlemek için kullanmayın. Bu malzemeler protezin yapısını bozacağı gibi sağlığınıza da zarar verecektir. Protez temizliği için üretilen tablet veya solüsyonları, belirtilen talimatlarına göre uygulayabilirsiniz.

Protezi çıkarıp temizledikten sonra ağız içi temizliğinizi de ihmal etmemelisiniz. Dişsiz alanları yumuşak bir diş fırçasıyla, ağızda diş varsa diş macunu ve fırçası ile temizleyebilirsiniz.

Sabit protez uygulanamayan durumlarda, protezin ağızdaki mevcut dişlere tutunması için kullanılan kroşeler aracılığıyla parsiyel protez tercih edilebilir. Parsiyel protezde kullanılan kroşelerin etrafındaki ve iç yüzeyindeki besin artıklarının da her yemekten sonra mutlaka temizlenmesi gerekir.

Protezleri kullanmadığınız anlarda su dolu bir kabın içinde saklamalısınız. Protezde aşındırma, ilave ve tamir işlemleri için mutlaka diş hekiminizin kontrolünü isteyiniz. Altı ayda bir kez kontrole giderek hem sağlığınızı hem de protezi koruyabilirsiniz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>