Diş Hastalıkları ve Diş Çürümesi

Diş Çürümesi

Diş Çürümesi

Müracaat ettiğiniz ciddi bir sağlık ansiklopedisi diş çürümesi için ‘medeniyet hastalığı’ tabirini kullanıyor. Elma,  armut, ayva gibi meyveleri ısırarak yemeyi adeta unutmuştur. Bunların yerine meyve suyu içiyor. Bol şekerli, beyaz undan mamul tatlıları sofradan eksik etmiyor. Öğün aralarında çikolata ve envai çeşit şekerlemeler yiyor. Bu maddeler diş ve diş etlerini tembelleştiriyor. Çünkü çiğnemeyi gerektirmeyen yumuşak şeyler bunlar. Dahasıda var: Şeker ve beyaz undan yapılan yiyecekler diş aralarına sızarak bakterilerin rahatça yerleşip çoğalabilecekleri bir ortam hazırlıyor. Bakteriler diş etine, diş minesine hücum ederek buralarda yıkıma sebep oluyorlar. Ondan sonra diş çürükleri, ağrılı diş eti apseleri meydana geliyor.

İlerlemiş vakalarda diş eti  ile dişlerin birleştiği yerde cerehat kesecikleri teşekkül eder. Dişler yuvalarından gevşer, Diş etleri çekilir. Dişlerin boyun kısımları meydana çıkar.

Çoğu anne babalar, ‘Nasıl olsa düşüp yerine yenileri gelecek’ düşüncesi ile çocukların diş çürüklerini dikkate almazlar. Bu mantık bir değil bir çok yönden yanlıştır: Herşeyden önce, dişlerin hepsi yenilenmez. 32 dişten sadece 20 tanesi süt dişidir.Diğerleri kalıcı değişmeyen dişlerdir. Çürük dişler çocuğu rahatsız ettiği gibi kulak iltihabı, baş ağrısı, hazım bozukluğu ve benzeri yan etkiler yapar. Çürüyen ve çekilmek zorunda kalan dişlerin yerine yenisi zamanı gelmedikçe çıkmayacaktır. Kalıcı dişlerin düzgün ve sağlam çıkması yanlarındaki süt dişlerinin yerinde kalması ile mümkündür.

Kalsiyum eksikliği, fazla sentetik D vitamini verilmesi, yalancı meme verilirken şekere veya bala batırılması, öğün aralarında ve bilhassa yatarken şekerleme veya çikolata yedirilmesi diş çürümelerini hızlandıran faktörlerdir.

NE YAPMALI?
Tedavi:

Dişlerinde çürüme başladığı zaman çocuğu mutlaka bir diş hekimine götürünüz.Ağrı gece vakti yakalamış ise çocuğun ağzını karbonatlı su ile çalkalayınız. Aspirin veriniz. Eğer dişte boşluk varsa, bunu yonca yaprağı yağına batırılmış bir pamukla tıkayınız.

Korunma:

Çocuklara yemek aralarında şeker, çikolata ve benzeri tatlı şeyler vermeyiniz. Yemekten sonra diş fırçalama alışkanlığı kazandırınız. ‘Sebze ve meyveleri iyice yıkadıktan sonra ısırarak kabukları ile birlikte yemek, kaba öğütülmüş undan yapılan kara ekmeği yemek diş hastalıklarının en tabii tedavi usulüdür.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>