Dar ve Uzun Yatak Odası Dekorları

Dar ve Uzun Yatak Odası Dekorları

Evde dekorasyonuna en çok özenilen odaların başında yatak odası gelir. Yatak odasının farklı, etkileyici olması ve huzur vermesi beklenir. Ancak uzun ve dar yatak odalarında her dekorasyon fikri uygulanamayabilir. Bu tip odalarla baş etmek için aşağıda bazı öneriler bulabilirsiniz.

Oda dar ise, uzun duvarları farklı renklerde boyamayı deneyebilirsiniz. Duvarların birini koyu renk boyayabilir ve derinlik yaratabilirsiniz. Odanın az ışık alan duvarına geniş aynalar yerleştirmek odayı daha geniş gösterebilir. Ya da ışığı yansıtması ve odayı hem aydınlık hem de geniş göstermesi için aynayı pencere karşısına da yerleştirebilirsiniz. Dar bir odada komodin kullanmaktan kaçının ve bunun yerine yüksek şifoniyerleri tercih edin.

Uzun ve dar bir yatak odasını yeterince iyi dekore edemezsiniz diye bir kural yok. Ancak hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı kullanmanız sonrasında da iyi bir planlama yapmanız gerektiği doğrudur. Yatak odanız çok uzun ise zeminle oynayabilirsiniz. Bloklar halinde zemini böldüğünüzü düşünün ve her blokta farklı renk ve tasarımlar kullanın.

Sandalye ya da etajerlerin yerleşimini planlayın ve mümkün olan her alanı kullanışlı hale getirmeye çalışın. Odanın uzunluğunu kırmak için yatak ucuna bir separatör, bölme paneli ya da bölme perdesi koyabilirsiniz. Bölme perdesi şık ve masalsı bir hava yaratacak şekilde şıklığı da göz önünde tutarak asılabilir.

Odanızda televizyon istiyorsanız, dar ve uzun odalarda ince ekranlı televizyonlar kullanmanız en mantıklısı olacaktır. Tüm önerileri olmasa da kendi odanız için uygun gördüğünüz maddeleri değerlendirebilirsiniz. Odayı düzenlemeye başlamadan önce iyi bir planlama yapmanızın önemli olduğunu unutmayın. Odanın bir krokisini çizebilir, basit çizgilerle ilk önce kağıt üzerinde yerleşim yapmayı deneyebilirsiniz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>