Çocuklarda İşitme Problemi

Doğumdan hemen sonra belirlenebilen işitme problemi, çocukların dil gelişiminde de etkilidir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Doğum sonrasında fark edilemediyse, genellikle 2 yaşında başlayan konuşmanın gecikmesi durumu ile anlaşılabilir.

Dünyaya işitme duyusuyla gelen bebek, 1 aylık iken aniden gelen seslere dikkat eder. İlk dört ay, yüksek seslerden korkar, sesin geldiği yöne doğru dönebilir.

Üçüncü aydan itibaren değişik seslere ilgi gösterir. Tanıdığı seslere yönelir. Kendisi de sesler çıkarmaya çalışır.

İşitme duyusu ile birlikte dil gelişimi de başlar. Sesleri taklit etmeyi öğrenir.

İşitme duyusu sayesinde çocukların sosyal becerisinin gelişmesi daha kolay olur, ayrıca iletişim kurarak, tehlike uyarılarını alabilir. Çocukların kişilik ve davranışları üzerinde etkili duyu organları arasında kulak ve işitme duyusu önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle çocuğunuzu doğum sonrasından itibaren düzenli olarak işitme duyusunun gelişimiyle ilgili takip etmeniz gerekmektedir.

12 aya kadar mırıldanmaya başlayan çocukların mırıltıları, 18. aya kadar ise sözcüklere dönüşmeye başlar. 2 yaşında bir çocuk ise basit cümleler kurmaya, resimli kitaplara ilgi duymaya başlar. Annelerin çocuklarında en çok yakındığı tuvalet ihtiyacını söylememesi, 3-4 yaşından itibaren düzelmeye başlar. Ancak işitme duyusuyla ilgili problemler yaşayan çocuklarda öğrenme güçlüğü de yaşanacağı için normal gelişimleri de sekteye uğrayacaktır. Ancak bunun zeka ile ilgili olduğunu düşünmek biraz abartılı olabilir. O yüzden çocuğun zekası hakkında şüpheye düşüp bakım evlerine yönelmektense, çocuğun işitme duyusuyla ilgili gelişimi gözlenmeli ve uzman hekime başvurulmalıdır.

Dört aydan altı aya kadar olan çocuklarda heceler gibi konuşmalar olmuyorsa ya da çeşitli sesler çıkarıp oyun oynamıyorsa işitme kaybı olabilir. İşitme kaybının düzeyi çok düşük olsa bile belirtilerini fark etmeniz mümkündür.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>