Çocuk Büyüme Hormonu

Çocuk Büyüme Hormonu

Çocuk polikliniklerine büyüme geriliği nedeniyle getirilen yüzde 80’i normaldir, ki bu grupta ailevi boy kısalığı veya yapısal büyüme gecikmesinden kaynaklanan boy kısalıkları da yer alır. Geri kalan yüzde 20’si ise patalojik nedenlerdir. İşte bu noktada; annenin hamilelik dönemi, down sendromu, turner sendromu, silver-russell sendromu gibi sebepler de çocukta büyüme geriliğine neden olabilir. Doğumsal kalp hastalıkları, astım, allerji, kötü kontrollü şeker hastalığı, iltihaplı barsak hastalığı, tiroid eksikliği gibi çocuğun kendisine ait nedenler de büyümeyi etkileyen faktörlerdir.

Büyümeyi engelleyecek herhangi bir hastalık olup olmadığını anlamak için; bir takım incelemeler yapılır. İdrar tahlili, iştahsızlığa, gelişim geriliğine neden olabilecek herhangi bir parazite karşı dışkı tahlili, allerji testleri, solunum yolu testleri yapılır. Büyümeyi engelleyen herhangi bir kronik rahatsızlık varsa nedeni belirlenir ve tedavi edilerek ekarte edilir. Bir hastalık iki yıldan fazla sürerse büyümeyi etkiler. Bodurluk, kavrukluk gibi durumlar özellikle büyümeyi engelleyen kronik hastalıklardan kaynaklanabilir. Bir de el bilek grafisi çekilir. Hastanın kemik yaşına bakılır. Ve problemin ailevi boy kısalığı mı, yapısal bozukluk mu, yoksa patalojik bir probleme mi dayalı karar verilir.

Çocuk yılda 4 cm.’den daha az uzuyorsa, kemik yaşı takvim yaşına göre 2 seneden fazla geriyse, anne-baba uzun fakat çocukta anne-babaya oranlandığında kısalık söz konusu ise o zaman büyüme hormonu eksikliğinden söz edilebilir.

Aile, çocuğun büyümesini boy ve kilo artışına göre takip edebilir. Belirttiğimiz standartlar içinde bir gelişme sözkonusu değilse bazı şeyler yolunda gitmiyordur. ‘Anne-babaya çekmiştir’ ya da ‘dayısına, halasına çekmiştir’ diye dikkate almamak olmaz.
Öncelikle, ergenliğe kadar yılda ortalama 4cm.’den az büyüyorsa mutlaka bir çocuk doktoruna başvurmak gerekir. Senede bir kere çocuk mutlaka doktora götürülmeli ve büyüme eğrisinin neresinde olduğuna bakılmalıdır.

Burada, annenin hamilelik döneminden doğum hikayesine, gebelikte beslenmeden, bebeğin doğum şekline kadar pek çok kriter dikkate alınmalıdır. Ör; makat gelişli doğan bebekler, prematür bebekler, düşük kilolu doğan bebekler takip edilmelidir. Türk çocukları için hazırlanmış standart büyüme cetvelleri mevcuttur. Biz bunları dikkate alarak çocukların büyümesini değerlendiririz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>