ÇOCUĞUMU TAKİP ETMEK İSTİYORUM

Çocuğumu takip etmek istiyorum tümcesi maalesef anne babalar tarafından sıklıkla kuruluyor ve bu nedenle çoğu ebeveyn bir şekilde çocuğunun bilgisayarına veya akıllı cihazına çeşitli programlar yükleyerek bunları onu gizli gizli takip edebilmek amacıyla kullanıyor. Ancak çocuğun mahremiyetine ve kişiliğine ciddi bir hakaret olan bu uygulama, maalesef farkedilmesi halinde çok daha büyük aile krizlerinin ve güvensizliklerin ortaya çıkmasına da sebep olabilir. Dolayısıyla çocuğunuzu takip etmeye çalışırken onun bireysel sınırlarının da farkında olmanız gerekiyor.

Öncelikle belirtelim ki, çocuğunuzdan gizli gizli onun telefonuna bir şeyler yüklemek, bilgisayarındaki geçmişini kurcalamak gibi çözümler maalesef hem onun size dair güvenini zedelemekte, hem de zaten çocuklar bunlara karşı ciddi önlemler geliştirebilmekte. Zira onlar mevcut teknolojilere bize göre daha hızlı bir şekilde adapte olabiliyorlar ve bu durum takip mekanizmalarının çökmesine neden oluyor. İnternet geçmişini temizlemeyi hızlıca öğrenen çocuklar, telefonun konumunu yapay olarak ayarlamaya yardımcı olan uygulamalar ile konum takibi uygulamalarını kolaylıkla atlatabiliyorlar. Yani onlarla kapışmanız ve boy ölçüşmeniz sadece sizin yenilmenizle sonuçlanacaktır.

Anne babalar çocuklarının zararlı işlere bulaşmasına engel olmaya ve onların yabancılar tarafından etkilenmelerine engel olmak istiyorlar fakat bunun yolu tam bir takipten ziyade onunla iletişim kurmak olmalı. Bazı çocuklar anne babalarının bu hassasiyetlerini anlıyorlar ve gönüllü olarak konum takibi yapacak uygulamalara izin verebiliyorlar. Bunun yanında onu internette veya gerçek dünyada karşılaşabileceği olumsuz koşullar hakkında bilgilendirdiğinizde, başlarına gelebilecek kötü olaylarda ilk iş size gelebiliyorlar. Yani çocukların sizden kendilerini ne kadar saklayacakları aslında sizin onların hayatına ne kadar müdahil olmaya çalıştığınızla doğru orantılı.

Anlayışlı bir dil, doğru bir eğitim ve çocuğunuza sonsuz güven ile onun kendini koruyabilmesi için gerekenleri ona verebilirsiniz. Yapılan araştırmalar, baskı, korku ve gizlilik ile yapılan takiplerin her zaman bilhassa ergenlik döneminde ters tepkiler verdiğini, gençlerin ailelerinin takiplerinden her zaman bir şekilde kaçabildiklerini gösteriyor. Ona dışarıda dolaşmaması için yasaklar koymuş olabilirsiniz ancak bunu kılıfına uydurmakta hiç zorlanmayacağını size söyleyebiliriz. Çocuğunuzu takip etmekten ziyade onu doğru şekilde yönlendirirseniz bu tip sorunların ortadan kalktığını göreceksiniz.

Tags:  

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>