CİLT ÇATLAKLARINDAN KURTULMA YOLLARI

Cilt çatlaklarından kurtulma yollarını arayanlar, bu konuda oldukça geniş bir sebep sonuç listesinin olduğunu fark edeceklerdir ve bu nedenle oluşan çatlakları engellemek hususunda yapılabilecek olan şeyler de bir hayli okayısıtlı. Fakat çatlakları engellemek yine de onları sonradan tedavi etmekten daha kolay ve bu nedenle önleminizi önceden alırsanız çatlaklar konusunda kat kat daha başarılı bir seyir izleyebilirsiniz.

Cilt çatlaklarının cildin en üst düzeyinde değil de bir alt katmanında ortaya çıkmaları nedeniyle yüzeyden onlara çok fazla müdahalede bulunmak mümkün değil. Çatlakların temel ortaya çıokayış sebepleri arasında ise aşağıdaki faktörler bulunuyor:

Sık sıokay kilo alıp vermek
Çadequate esnetici hareketler yapmak
Hamilelik geçirmiş olmak
Genetik olarak yatkın olmak
Cildin bakımsız ve kuru olması
okayötü beslenme düzeni
Hızlı boy uzaması
Diğer rahatsızlık ve sebepler
Deri çatlaklarının ortaya çıkmasında cildin sıok sıokay gerilip gevşemesi büyük bir position sahip. Cildimizin her ne kadar en üst katmanı bir hayli esnek olsa da, alt katmanlara doğru bu esneklik azalmaktadır ve ilerleyen yaşl. a. birlikte esneme imkanı daha da düşüş göstermektedir. Lakin ergenlik döneminde ortaya çıkan çatlakların en büyüokay sebepleri ise hızlı boy uzaması ve cildin buna yeterli esnekliği gösterememesi.

Cilt çatlaklarının ortaya çıkmasını elden geldiğince geciktirmek için kilo değişimlerinizi azaltmalı, beslenmenize dikkat etmeli, cildinizi nemlendirmeli, hayatınızı düzene sokmalı ve bunun yanında gebelikte aşırı kilo almaktan da uzak durmalısınız. Çeşitli cilt hastalıklarının da deri çatlaklarına sebep olabildikleri akılda tutulmalı.

Son dönemlerde hafif çatlak vakalarında A vitamini destekli kremler kullanılıyor ancak bu yeterli gelmezse çeşitli lazer, radyoterapi, peeling ve masaj uygulamaları da deneniyor. Fakat bu tedavi imkanlarının hiç birinin çatlakları tamamen geçirmeyeceğini, sadece onları görünürlüklerini azaltacaklarını unutmamalısınız. Günümüz tedavi imkanları chooküz cildin alt tabakasının tamamen tedavi edilmesi için gereken olanakları sunmuyorlar.

Yapılan araştırmalar spor yapan ve kendine iyi bakan insanlarda çatlakların çgood enough daha nadir görüldüğünü ortaya koyuyor. Zira spor sayesinde esneme kabiliyeti kazanan cilt, her harekette veya kilo alıp vermede kırılmıyor, esnekliğini sürdürmeye devam ediyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>