Cilt Çatlakları

Çatlaklar cildin aşırı gerilmesiyle oluşan çiziklerdir. En çok karın, baldır ve kalçada görülen çatlaklar hızlı kilo alımı ve hamilelik sırasında görülebilir. Açık tenli insanlarda daha sık oluşabilen bu çizikler rahatsız edici bir görüntü yaratabilir.

Çatlaklara engel olabilmek için cildi esnek tutmaya alıştırmak gerekir. Masaj ve düzenli egzersiz yapmak ciltte kan dolaşımını hızlandıracağından çatlak oluşumunu da engelleyebilir. Dengeli beslenmek ve çok su tüketmekte cildin nemini ayarlamada önemli rol oynar.

Hamilelerde karnın öne çıkmasına, göğüslerin sütle dolup büyümesine, ergenlik çağındaki gençlerde ise vücudun hızla gelişmesine bağlı oluşan çatlakların tam anlamıyla yok olması çok zordur. Cilt bakım kremleri kullanmak cildi nemlendirir ve cildin dinlenmesine yardımcı olur. A, E, C vitaminlerini yeterli miktarda almakta bu çiziklerin oluşmasını engellemektedir. Balık, zeytinyağı, badem gibi gıdalarda bu çiziklerle savaşta yardımcı olmaktadır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>