Cildinizi Kış Şartlarından Koruma Yolları

Cildinizi Kış Şartlarından Koruma Yolları

Bir yanda soğuk ve kuru hava, öte yanda kardan yansıyan bol ışık cilt için tehlike oluşturuyor. Uzmanlar cildin kurumasını derinin en üst tabakasında meydana gelen su kaybı olarak tanımlıyor. İşte bu su kaybının yerine konmaması halinde deride pullanma şeklinde bir kuruluk olarak derinin bütünlüğü bozulacak ve deride çatlaklar oluşacak.

Cilt çatlakları, beraberinde kaşıntıyı ve de deri enfeksiyonlarını getirecektir diyen Kırıkkale Üniversitesi Dermatoloji A.B.D. Başkanı olan Prof. Dr. Mukadder Uzar Koçar çözüm olarak şunları öneriyor:
“Bunun için de nemlendiriciler önermekteyiz. Günde iki defa üç defa hatta beş altı defa nemlendiricileri kullanarak derinin su kaybını önlüyoruz. Ayrıca derinin katmanlarında ki su içeriğini artırıyoruz. Bu nedenle hastalarda kaşıntıyı artı enfeksiyonu önlemiş oluyoruz. “Gün içinde bol su içmek, meyve sebze ağırlık beslenme, ev ortamında da nem oranını arttırmak cilt kuruluğunu önlemede önem taşıyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>