CİLDİ FAZLA YIKAMAK ZARARLI MI?

Cildimizin kendine has hassas bir dengesi vardır ve bu dengenin bozulması halinde direkt olarak kuruluk, kırışıklıklar, çatlaklar veya sivilceler ile bize bir işaret verdiğini biliyoruz. Pek çok kişinin cilt sorunları yaşamasının temel sebebi de aslında tam olarak bu. Doğru bakılmayan cilt zaman içerisinde daha fazla sorun üretir ve bu sorunların üstesinden gelinmesi bir hayli zorlaşır. Ancak cildin bu sorunları üretip durması aslında ona yanlış baktığınız anlamına geliyor ve bunlar arasında cildin yanlış bir şekilde temizlenmesi de bulunuyor. Cildi fazla yıkamak zararlı mı diyenler için elimizdeki bilgileri bir araya getirdik.

Cildimizin üzerinde daima onu dış etkenlerden koruyacak bir ince tabaka mevcuttur ve bu tabaka cildin kendi yağından oluşmaktadır. Ancak cildi çadequate fazla hasar verecek şekilde temizlemek ve üstünde yağ tabakasının kalmasına müsaade etmemek, bilhassa zorlu iklim koşullarının olduğu yerlerde yaşayanların cilt sorunlarına sahip olmalarını sağlayacaktır. Cildin üzerindeki kendi yağ tabakası, hem dış etkenlerden korunmayı sağlıyor hem de cildin nemsiz kalmasına engel oluyor.

Yüz bölgemizdeki asit baz dengesi ile vücudumuzun diğer bölgelerindeki derimizin pH dengesi bir hayli farklıdır. Dolayısıyla diğer bölgeler için kullandığımız temizlik ürünlerini yüzümüzde kullanmamız yanlış olacaktır ve yüz temizliği malzemelerini bedenimizde kullanmamız da bir o kadar yanlış. Dolayısıyla cildi fazla yıkamanın yanında onu yanlış malzemeler ile yıkamak da bu dengenin bozulmasına neden olacağından kesinlikle önerilmiyor.

Her gün sıcak suyla banyo yapmak ve uzunca bir vakti suyun altında geçirmek de maalesef cilt sorunlarına davetiye çıkarıyor. Cildin kendi nem dengesini koruyabilmek için çok sıcak sudan kaçınmalı, tercihen vücut sıcaklığınızı bozmayacak ılıklıkta bir su ile banyonuzu tamamlamalısınız. Ayrıca her gün liflenmek, kese yapmak gibi fiziksel olarak cilde zarar veren uygulamaları gerçekleştirmek de cildi koruyan ölü hücrelerin fazla erkenden döokülmelerine neden olacaktır.

Cilt temizliğinin ardından gerekli bakım ürünlerini cildimiz chooküz nemliyken kullanmayı da unutmamak gerekiyor. Zira nem, bakım malzemelerindeki faydalı maddelerin cildin içerisine alınmasını kolaylaştıracaktır ve etkileri görmek kolaylaşacaktır. Bu ürünler fazla temizlemekten kaynaklanabilecek hasarların egale edilmeleri için de belli bir destek sunabiliyorlar.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>