Çikolata Kadınlara İyi Geliyor

çikolata kadınlara iyi geliyor

Kilo alma korkusuyla çikolatadan uzak durmaya çalışan kadınlara, müjdeli haber İsveçli bilim adamlarından geldi. Bilim adamlarının yaptığı araştırmasına göre, haftada iki kez çikolata tüketen bir kadın, kendisiyle aynı fiziksel koşullara ve yaşam alışkanlıklarına sahip, ancak çikolata yemeyen bir kadına oranla kendini felç riskinden yüzde koruyabiliyor.

Araştırmaya göre, kakao içinde bulunan antioksidan özelliğe sahip flavonoidler, kötü kolesterol olarak adlandırılan düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (LDL) oksidasyonu önlüyor ve bu şekilde kişinin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ve felç riskini düşürüyor.
Yaşları 49 ile 83 arasında değişen 33 bin 372 kadının, 8 farklı kategoriye ayrılarak kapsamlı şekilde incelendiği araştırmada, yeme alışkanlıkları, yaş grupları ve sağlık koşulları birbirine denk gruplardaki kadınlar, sadece çikolata tüketimlerindeki farklara göre incelendi.

Uzmanlar, çikolataların farklı miktarlarda kakao içerebileceği uyarısında da bulunarak, söz konusu araştırmadaki kadınların, en az yüzde 30 oranında kakao içeren çikolata tükettiklerini belirtirken, daha az şeker ve daha çok kakao içerdiği için bitter çikolata tüketilmesini tavsiye ediyorlar.

Araştırmanın sonucunda; çikolatanın, tansiyonu düşürdüğü, insülin direncini azalttığı ve kan pıhtılarını önlediği, kalp damar hastalıklarıyla mücadelede de etkili olduğunu ispatlamış oldular.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>