Çıkarılması Zor Lekeler

Temizlenmesi en güç lekeler ile ilgili yararlı bazı ipuçları :

BOYA LEKESİ : Eğer leke yeni olmuş ise ‘terebentin’ sürülmüş bir bez ile silin. Kurumuş bir leke ise yumuşayana kadar sabunlu suda bekletip sonra terebentin ile silin.

ÇAY LEKESİ : Kumaşın cinsine göre değişik işlemler uygulamanız gerekir. Beyaz kumaşta limon suyu ile silip soğuk suda durulayın.
Halıdaki lekeyi eşit ölçekli sirke alkol karışımı ile silin. Renkli kumaşta eski lekeyi gliserinli su ile, yeni lekeyi yumurta sarı karıştırılmış su ile silin.

ÇİMEN LEKESİ : Çamaşır suyu kullanabiliyorsanız lekeyi nemlendirip deterjan ile ovaladıktan sonra çamaşırsuyu eklenmiş sıcak su ile yıkayın. Alkolle lekeyi sildikten sonra durulayın. Çamaşır suyu kullanamadığınız durumlarda aynı işlemi tekrarlayın.

KAHVE LEKESİ : Yeni lekeyse biraz tuz faydalı olacaktır. Beyazlarda önce oksijenli su eğer yetersiz kalırs çamaşır suyu kullanın. Halılarda eşit ölçekli alkol-sirke karışımı ile silin. Renklilerde ise gliserin ile sildikten sonra durulayın.

ÇAMUR LEKESİ : Kuruyana kadar bekleyip fırçalayın eğer olmazsa aynı ölçekli su-sirke karışımını kullanın.

ÇİKOLATA LEKESİ : Elbiselerde ve kumaştaki lekeyi gliserinle silin ve sıcak alkolle su karışımını kullanın.

KAN LEKESİ : Beyaz kumaşta oksijenli su ile silin. Renkli kumaşta nişastayı hamur yapıp lekenin üzerine uygulayın kuruyunca fırçalayın.

ŞARAP LEKESİ : Beyaz kumaşı kaynayan süte batırın. Yeni lekenin üzerine tuz serpin. Renkli kumaşta ise amonyaklı suya batırmak faydalı olacaktır.

RUJ LEKESİ : Eterli pamukla silin.

MEYVE LEKESİ : Renkli kumaşlarda sıcak alkol yada amonyaklı oksijenli su ile yıkayın. Yünlü kumaşta beyaz sirke ile silin. Beyaz kumaşlarda amonyaklı su ile silin.

PAS LEKESİ : Limon ve tuz atılmış suyla silin ve amonyaklı su ile durulayın.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>