Çift Cinsiyetlilik(Hermafrodit)

Hermafroditlik kelime manası olarak hem dişi hemde erkek özelliklerini beraber bulunduran kişiler için kullanılır.Hermafrditliğin meydana gelişi bugüne kadar tam olarak açığa kavuşmamıştır.Fakat bu hastalık çocuğun annenin döl yatağında 7. ve 10. haftaları arasında geldiği saptanmıştır.

Bebeğin 6.haftada cinsiyeti henüz belli değildir.7.haftada erkek cinsiyeti oluşurken 10. haftada kız cinsiyeti oluşur. Cinsiyeti belirleyen kromozomlarda nedeni henüz belli olmayan bir  aksaklık meydana gelir,bu farklılaşmada hermafroditliğe neden olur.

Hemafroditlik 2 ye ayrılır; gerçek ve yalancı hermafroditlik diye.Gerçek hermafroditlikte er bezi ve yumurtalık aynı dokuda aynı zamanda bulunur. Yalancı hermafroditlerde ise 2 er bezi ve 2 yumurtalık bulunur.

Yeni doğan her 2 bin çocuktan biri yalancı hermafrodittir.Bunlar dış görünüşleri itibarı ile bir farklılık göstermezler kadınlar kadın gibi döllenebilir,erkeklerde normal erkekler gibi dölleyebilirler.

Fakat yetişkinlik çağına geldikçe kadınların cinsel organı karşı cinsin cinsel organına benzer bir,klitorisin bir kısmı büyümüş ve penise benzer hale gelmiştir,ve dış dudaklar birbirine kaynaşarak er bezine benzer görünümdedir.

Penis ise klitorise benzer bir görünüm almıştır ve er bezler ikiye ayrılmıştır. Bu yönden tıpkı bir dişinin vajinasının dış dudaklarına benzer.

Nasıl Bir Tedavi Uygulanabilir?

Çift cinsiyetin getirdiği en büyük sorun ileri ki dönemlerde davranış ve karakterlerdeki değişimdir.Bu durumda birey hangi cinsiyet olacağına karar vermekte zorlanabilir.Böyle durumda her şeyde olduğu gibi eğitim ve yetişmenin de önemi büyüktür. Birey hangi duygunun baskın olduğunu saptayarak cinsiyetine karar verebilir. Bu şekilde geliştirilen hormon tedavisi yöntemi ile baskın olan taraf hormonlarla dengelenir. Diğer hormon ise bastırılır. Ayrıca cinsel organa yapılacak estetik operasyonu da kişide olumlu   sonuçlar verir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>