Lüsyen-Can Dündar

 

“Lüsyen’in arşivi gelirse kitabı baştan yazacağım”

Diye başlıyor .Tarihe gizlemiş bir aşkın hikayesi anlatırken…Can Dündar.

Şair-i Azam Abdülhak Hamid-Lüsyen Hanım aşkının romanını yazan Can Dündar: “Belçika’da bir tavan arasında Hamid’in Lüsyen’e yolladığı bazı mektuplar var. Gerçek Hamid o mektuplarda…”
Zannetmeyin ki, Lüsyen Hanım’la Abdülhak Hamid’in aşkını anlatan 550 sayfalık “Lüsyen” romatizmin doruklarında bir öykü.

Belki öyle başlıyor.

Kız 18 yaşında, adam 60…
Kız her şeyi bırakıp geliyor adama, evleniyorlar, adam ona Osmanlı’nın görkemini yaşatıyor. Buraya kadar iyi. Sonra Lüsyen bir İtalyan kontun peşinden gidiyor, onunla evleniyor. Hamid de razı geliyor bu evliliğe. Bu arada Lüsyen’le Hamid’in arasındaki tutku dolu mektuplaşma devam ediyor. “Efendiciğim”le başlayıp “Babacığım”la devam eden mektuplar…

Bu arada imparatorluk devriliyor, cumhuriyet kuruluyor. Hamid iki devrin de adamı olabiliyor. Aslında o bir anti-kahraman, sevemiyorsunuz.

Kitabın yazarı Can Dündar’la söyleşide Lüsyen konusunda ters düştük.
O, Lüsyen’in çıkarları peşinde Hamid’le kaldığını düşünüyor. Ben ise ona bunca şeye mal olan bir adama ancak gerçek aşkla bağlı olacağına inanıyorum.
İsterse dünyanın en güzel şiirlerini yazsın; gittikçe huysuzlaşan, hayatında her daim birden fazla kadına yer açan bir adamı sevmeye devam etmek kolay iş değil.
1966 yılında yapayalnız yaşadığı evinde, yatağının önünde ölüsü bulunduğunda baş ucunda Abdülhak Hamid’in fotoğrafı ve çerçevelenmiş şiirleri duruyordu.
“Lüsyen”, Can Dündar’ın iğneyle kuyu kazarak var ettiği, aşkın tariflerini zorlayan bir yaşamın kitabı.

Milliyet – Miraç Zeynep Özkartal(Yazısından Alınmıştır.)

Yine aşk ,yine aşk ve tekrar tekrar aşk. Romanların, öykülerin en vazgeçilmez konusu. Savaşların başlama sebebi. Can Dündar ‘da Lüsyen kitabında Türk edebiyatının büyük şairi Abdülhak Hâmid’in 60’lı yaşlarında Belçikalı bir dilbere Lüsyen ‘ e duyduğu aşkı anlatıyor. Bu bakımından konu benzer gelsede üslup açısından gerçekten farklı bir yorum farklıbir tat katmış aşka. Keyifli okumalar. bir tat katmış aşka. Keyifli okumalar.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>