Bozkır kurdu-Herman Hesse

Herman Hesse nin en güzel eserlerinden biri olan bozkır kurdu adeta kitabi elinize aldığınız andan itibaren sizi alıp bambaşka bir dünyaya götürecek zira öyle orjinal öyle sürükleyici bir konu seçmiş ki yazar ve bunu öyle özenli ve akıcı bir üslupla anlatmiş ki kitaptan yükselen ışık sizin tüm ruhunuzu saracak desek hic de abartmış olmayız. Kitabın baş kahramanı Harry Haller.

Harry Haller’in kendi içinde hem kurt hem insan karakateri bulmasıyla başlayan bir yolculuğa çıkıyorsunuz ilk önce. Zaman zaman kişiliğin ikiye ayrıldığına tanıklık ediyorsunuz. Öyle ki bir yanda insan içine karışmanın vereceği bir haz duygusu hatta düpedüz insanlarla birlikte olmak için sarf edilen onca azgın çaba, diğer yanda ise öteki benliğin etki ve kontrolü ile sürekli dışlanan bir karakter, bu heyecan verici yolculukta nadir de olsa insan ve kurdun- çok ilginçtir- anlaştığına bile tanIılık edebilirsiniz.

Medeniyet ve vahşet aynı beden de nasıl mı uzlaşıyor? Cevabini öğrenmek isteyenleri Herman Hesse bu yolculuğa davet ediyor. kitabı okurken düşüncelere dalmanız neredeyse kaçınılmaz son. Öyle ki Harry’ nin yaşadığı sıkıntılara kendi iç aleminizde de rastlamanız mümkün. Görmekten duymaktan hissetmekten hatta daha ötesi bilmekten dahi kaçındığımız bizi huzursuz ve mutsuz eden rahatsızlık veren türden şeyler tam da bunlar. Belli bir noktadan sonra varlığını kabullendiğimiz şeyler zira. Herman Hesse kurtlari yansıtmış onları dinlemiş yada insanları olmasın:D” Bozkır Kurdun “da kurtlarda kendinizi ve toplumu görceksiniz. iyi yolculuklar.

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>