Botox

 

Botox (botulinum toksini), clostridium botulinum bakterisinin salgılarından elde edilen bir toksindir ve sinir iletimini engellemek için kullanılmaktadır. Yani sinir iletiminin engellenmesi ile hedef organın işlevi kısıtlanır yada durdurulur. Genellikle yüzde hareket sonucu oluşan kırışıklıkları gidermek amacıyla kullanılır.

Uzun yıllar kas hareketleri sonucu yüz derisindeki hareket noktaları belirginleşir ve kırışıklık halini alır. Özellikle de alın çizgileri, kaşların arası, göz çevresi ve ağız çevresindeki çizgiler giderilmesi en çok talep edilenleri. Botox ile bu kasların işlevi kısılarak bu çizgilerin giderilmesi amaçlanır.
Botox ayrıca ter bezleri bölgesine uygulanarak sinir iletimini azaltıp ter üretimini de azaltır. Özellikle fazla terlemekten ve ter kokusundan şikayetçi hastalar için kullanılmaktadır.

Botox işlemi iğne ile enjeksiyon şeklinde uygulanır ve acı verici bir işlem değildir. Şikayetçi olunan konuya göre ister terbezleri bölgesine ister yüz çevresindeki kaslara enjekte edilir. Etkisi ilk hafta sonunda ve ortalama 6-7 ay arası sürer. Etki süresinin sonunda isteğe göre tekrar uygulanabilir. Ancak islemin iki buçuk yıldan sonra uzun aralıklar verilmesi tavsiye edilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>