Bitki Çaylarına DİKKAT!

bitki çayına dikkat

Alternatif tıp dev bir sektör oldu. Bitkisel ürünlere hem raflarda hem de sanal ortamda rastlamak mümkün. Ancak uzmanlar uyarıyor: “Bilinçsiz kullanıldığında çok masum gibi görünen bitki çayları bile ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir”. Peki günde en çok kaç bardak içilebilir? İşte yanıtı…Kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlar aktarların yolunu tuttu. Herkes aktarlardan değişik bitki çayları aldı.
Aktarların en büyük müşterisini kadınlar oluşturuyor. Kadınlar, kışın bağışıklık sistemini güçlendirici, yazın zayıflatıcı çaylar tercih ediliyor. Ama özellikle kronik hastalığı olanların, kullanımdan önce doktora danışması gerekiyor.
Bir aktar, “Hastalığına göre ürün veriyoruz zaten. Mide rahatsızlığı varsa kekik suyu veremiyorsun” diyor ancak uzmanlar yine de uyarıyor.
Bitkisel Ürünler İlaç Değildir

Konuya ilişkin bilgi veren Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdal Duman, “Bitkisel ürünler ilaç değildir. Bitkilerin içinde birden çok madde bulunur. Örneğin aldığınız bir madde şekerinizi olumlu etkiler öte taraftan vücudunuzun tuz oranını bozmakta, idrar söktürücü özelliğiyle kolesterol dengenizi olumsuz etkilemektedır” diye konuştu.

“Bazı İlaçlarla Olumsuz Etkileşime Girebilir”
Bitki çayları pek çok ilaçla olumsuz etkileşime girebiliyor.
Bitki çayları konusundaki yaygın görüşlere dikkat çeken Dr. Duman, “İnsanlar artık mucize peşinde koşuyor. Bir bitki çayı içsem 4 ayda 40 kilo versem kurtulsam diye bu çalyarı alıyor” şeklinde konuştu.
Günde En Fazla 2-3 Bardak İçin
Uzmanlar, bitki çaylarından vazgeçemeyenlere günde en fazla 2-3 bardak için diyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>