Bebekler Neden Ağlar?

aglama011

 

Bebekler sorunlarını anlatmak ve sizin yardımınızı almak için ağlarlar. Çünkü kendilerini ifade etmelerinin tek yolu budur. Bebek ağladığında onu huysuz olarak nitelendirmek yerine ağlamasına neden olan sorun anlaşılmalıdır. Bebekler asla nedensiz ağlamaz.

Bebekler neden ağlar?

Açlık: Açlık bebeğinizin ağlamasına neden olan sorunlardan biridir. Bu nedenle ağlayan bebeğin hemen karnı doyurulmalıdır. Bebekler hızlı gelişim gösterdiğinden açlık hisleri zamanla artabilir. Özellikle 2. ve 6. haftada ve 3. ayda gelişimleri arttığından ağlamaları sıklaşabilir.

Kirli bez: Bebeklerin cildi çok hassas olduğundan idrar ve dışkı bebeğin cildini çok rahat tahriş edebilir. Bebeklerin altı sürekli kontrol edilmelidir. Dışkıdaki ve idrardaki asitin bebeğin cildine zarar vermemesi için kirli bez asla bekletilmemelidir.

Gaz sancısı: Bebekler ilk 4 ayda gaz sancısı çekebilir ve akşamları sık sık ağlayabilir. Karın ağrısı varmış gibi ayaklarını hareket ettirip emme hareketi yapabilir.  Bebeğin gazı ya da bağırsak problemi olabilir. Nedeni kesin belli olmayan bu duruma kolik denir. Gaz sancısı olduğu düşünülen bebeğin sırtının ve karnının hafifçe okşanması ona yardımcı olacaktır. Anne bebeğini emziriyorsa gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Sevgi ihtiyacı: Bebekler sadece fiziksel nedenlerle ağlamaz. Bazen sevilmeye ihtiyaç duyarlar. Dokunulmaktan, onlarla konuşmaktan, masaj yapılmasından oldukça keyif alırlar. Sevginizi hissederler. Ayrı odası olan bebeklerin arada bir anne babanın yanında yatmasında fayda vardır.

Anneler ilk başlarda bebeklerinin neden ağladığını çözemeyebilir. Ama zamanla bebeğin gazı olduğu için mi yoksa aç olduğu için mi ağladığına karar verebilir. Bebeğin ağlama şeklinin değişmesi hasta olduğunun ve ağrı hissettiğinin göstergesi olabilir. Bebekler 3-4 yaşına kadar yorgunluk, açlık, sıcak-soğuk, hastalık nedeniyle ağlayabilirler. Bebeklere her ağladığında şefkat gösterilmelidir. Ağlama nedeni ne olursa olsun bebeğin sorunu çözülmeye çalışılmalı, kendi kendine susması beklenmemelidir. Ağlayan bebeğe duyarsız kalmak bebeğin ileriki dönemlerdeki psikolojisini bile etkileyebilir. Bebeğinizle iletişim kurmak hem ona hem de size iyi gelecektir.

10167591

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>